Pētersone topošajai VID vadītājai iesaka nebūt par marioneti

“Nebūt par marioneti!” šādu ieteikumu savai iespējamajai pēctecei Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadībā Ingai Koļegovai intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sniedza bijusī VID vadītāja Ināra Pētersone.

Pētersone norādīja, ka par Koļegovu kā personību un Valsts vides dienesta (VVD) vadītāju var teikt tikai to labāko. “Viņai ir ļoti stingra stāja, kas ir svarīgi vadošā amatā,” teica Pētersone, piebilstot gan, ka neskaidrības ap Koļegovas deklarāciju nepalīdzēs uzspodrināt VID tēlu. Viņa norādīja, ja būtu Koļegovas vietā, tad pirms piekrist kandidēt uz VID vadītāja amatu, sakārtotu visas lietas, kas saistītas ar nepilnībām deklarācijā.

Vienlaikus bijusī VID vadītāja nepiekrīt šādai rotācijai, jo VID vadība tomēr prasa speciskas zināšanas par grāmatvedības, nodokļu un citiem jautājumiem. Pēc Pētersones domām, cilvēkam, kas nav strādājis dienesta struktūrā, var pietrūkt zināšanu VID vadībā. Pētersone uzsvēra, ka cilvēkam no struktūrām ārpus VID nepieciešams aptuveni gads, lai “labā “līmenī orientētos” VID.

Jautāta, ko ieteiktu savai iespējamajai pēctecei VID vadībā, Pētersone atzina, ka nevajadzētu pieņemt lēmumus pārsteidzīgi – vispirms tie būtu rūpīgi jāizrunā, tostarp VID uzraugošajā Finanšu ministrijā.

“Vēl viens ieteikums – “nebūt par marioneti”, jo atbildība par VID lēmumiem tomēr gulstas uz paša dienesta vadītāja pleciem,” norādīja Pētersone.

Viņa atzina, ka VID vadībā turēties pretī politiskajam spiedienam ir ļoti sarežģīti. Jautāta, ko tagad VID vadītāja krēslā būtu darījusi citādāk, Pētersone atzina, ka vairāk spurotos pretim ministrei Danai Reizniecei-Ozolai ar kuru gan beigās izveidojusies laba sadarbība. Vienlaikus viņa piebilda, ja tāda būtu pašā sākumā, tad, iespējams, viņa nebūtu aizgājusi no VID vadītāja amata.

Jau vēstīts, ka otrdien pēc sarunas ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) finanšu ministre Dana Reiniece-Ozola (ZZS) VID vadītāja amatam oficiāli izvirzījusi pašreizējo Valsts vides dienesta vadītāju Koļegovu.

Kā liecina informācija Valsts vides dienesta mājaslapā, Ingas Koļegovas profesionālā darbība vides aizsardzībā aizsākās 1994. gadā Ogres vides aizsardzības komitejā, strādājot par vides valsts inspektori un turpinot veikt vides valsts inspektora pienākumus savā dzimtajā pusē Madonā. 1999. gadā I. Koļegova tika iecelta par Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktori. 2005. gadā, līdz ar Valsts vides dienesta izveidi, I. Koļegova turpināja pildīt Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktores pienākumus. Kopš 2012. gada augusta Inga Koļegova ieņem Valsts vides dienesta ģenerāldirektores amatu.

I. Koļegova absolvējusi Latvijas Lauksaimniecības Akadēmijas Agronomijas fakultāti, ieguvusi maģistra grādu vides zinātnē un pārvaldībā Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē. Papildus vides zinībām, I. Koļegovai ir Biznesa augstskolas „Turība” jurista kvalifikācija un profesionālais bakalaura grāds tiesību zinātnē.
Līdz ar darbu Valsts vides dienestā I. Koļegova ilgus gadus vadījusi lekcijas Daugavpils Universitātē un Biznesa augstskolā „Turība”, kā lektore joprojām sadarbojas ar Valsts administrācijas skolu.

Foto: Valsts kanceleja