Pensiju brīvprātīgās iemaksas seko finanšu tirgus augšupejai

Līdz ar iespaidīgu pasaules akciju tirgus izrāvienu spēcīgus ienesīguma rādītājus uzrāda arī Latvijas pensiju plāni. Vai pensiju pārvaldnieku veiksmīgais sniegums rezultējies lielākās iedzīvotāju iemaksās, un vai finanšu tirgus augšupejas laikā ir vērts apsvērt domu par uzkrājuma veidošanu pensiju 3. līmenī?

Analizējot CBL pensiju 3. līmeņa plānu datus, vērojamas trīs pozitīvas tendences. Pirmkārt, privātpersonu brīvprātīgās iemaksas pensiju 3. līmenī kļūst lielākas. Otrkārt, par uzkrājumu veidošanu sāk domāt arvien gados jaunāki iedzīvotāji. Treškārt, pieaug arī uzņēmumu veiktās iemaksas savu darbinieku pensiju 3. līmenī.

Papildu pensijas uzkrājumam novirza vairāk

Iedzīvotāju intereses pieaugumu par iemaksām brīvprātīgajā pensiju līmenī apliecina vairāki fakti. Pērn par 5 % audzis CBL klientu skaits pensiju 3. līmeņa segmentā, turklāt iedzīvotāji iemaksām novirza arvien lielākas summas – 2023. gadā vidējā iemaksa sasniegusi 51,85 eiro, kas ir par 7 % vairāk nekā 2022. gadā. Arī šī gada aprīlī veiktajā bankas Citadele aptaujā par iecienītākajiem ieguldījumu veidiem Latvijas iedzīvotāji iemaksas pensiju 3. līmenī piemin teju tikpat bieži (27 %) kā ieguldījumus uzņēmumu akcijās, obligācijās un zeltā (28 %).

Kā pozitīvs rādītājs aizvadītā gada tirgus tendencēs jāmin arī fakts, ka ieguldīt savā nākotnē gatavi arvien vairāk gados jauni iedzīvotāji. Pieredze rāda, ka lielākoties iedzīvotāji par iemaksām pensiju 3. līmenī sāk domāt ap 45 gadu vecumu, taču pērn klientu skaita pieaugums vērojams gan 18–24 gadus vecu (+43 %), gan 35–44 gadus vecu (+10 %) iedzīvotāju vidū.

Lielāka interese arī no darba devējiem

Viens no būtiskākajiem dzinējspēkiem tirgū ir darba devēju veiktās iemaksas darbinieku nākotnes pensijai. Aizvadītajā gadā CBL Atklātā pensiju fonda 3. līmeņa kolektīvo līgumu iemaksu apjoms pieaudzis par 20 % salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Arī vidējā iemaksa par katru darbinieku pieaugusi no 55 eiro 2022. gadā līdz 65 eiro 2023. gadā. Tas skaidrojams ar to, ka aug juridisko personu sociālā atbildība un rūpes par darbiniekiem.

Ko darīt tiem, kuri grib noķert izdevīgāko brīdi iemaksu veikšanai?

Līdz ar akciju tirgus performanci arvien biežāk tiek uzdots jautājums – vai tirgus šobrīd nav pārvērtēts, un ko tādā brīdī iesākt ar ieguldījumiem pensiju 3. līmenī? Apskatot bankas Citadele pensiju plānu vēsturiskos datus, pēdējo 25 gadu laikā negatīvs ienesīgums fiksēts tikai četras reizes. Tas nozīmē, ka notvert to brīdi, kad tirgus atrodas zemākajā punktā, ir ļoti sarežģīts uzdevums, kas iedzīvotājam bez priekšzināšanām, psiholoģiskās noturības un regulāra tirgus un pasaules aktualitāšu monitoringa, visticamāk, nebūs izdarāms.

Tāpēc būtiskākais solis ir sākt iemaksas veikt regulāri un domāt ilgtermiņā, tādējādi samazinot iespējamo finansiālo svārstību ietekmi. Tāpat nav jāmēģina prognozēt, kāds būs akciju tirgus sniegums un iespējamās tirgus korekcijas tuvāko 3–5 gadu laikā. Kā arī savu pensijas 3. līmeņa uzkrājumu var glabāt pie vairākiem pārvaldniekiem un vairākās bankās – daudzi to nezina, taču tāda iespēja pastāv.

Kopumā regulāru iemaksu veikšana palīdz mazināt riska ietekmi un izlīdzināt arī lielākas tirgus korekcijas – piemēram, tie, kuri turpināja disciplinēti veikt iemaksas arī “Covid-19” izraisītās tirgus korekcijas laikā, šobrīd savos uzkrājumos redz izteikti pozitīvu atdevi.