Pedagogu streiks nenotiks

Šodien, 19. septembrī, plānotais pedagogu streiks tomēr nenotiek. Darba nedēļas izskaņā nozares arodbiedrība paziņoja, ka trīspusējās sarunās rasts kompromiss skolotāju algu palielināšanā un darba slodzes sabalansēšanā.

Valdība un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji vienojās par kompromisu pedagogu darba apstākļu uzlabošanai, un plānotais pedagogu streiks atcelts.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsver: “Vairāku dienu garumā mums beidzot ir izdevies atrast maksimālus kompromisus. Nebija viegli, taču kompromisi ir tiešām būtiski. Valdības pretimnākšana ir būtisks vētījums esošajiem un nākamajiem pedagogiem par to, ka uzlabosies viņu darba dzīves kvalitāte. Atgādinot LIZDA pamatprasības – viena par darba slodžu sabalansēšanu, otra – par darba algas grafiku – jāatzīst, ka vienmēr gribas, lai ir ātrāk un labāk, taču ir arī godīgi jāsaka, ka no nākamā gada septembra sabalansēt darba slodzes būtu bijis pārāk sarežģīti pašai nozarei. Tad rastos pārāk daudz vakanču, ko mēs nespētu amortizēt. Priecē, ka atrastajos kompromisos neviena pedagogu grupa nav aizmirsta. Visiem ir rasti risinājumi jau no nākamā gada janvāra. Nozare saņems vairāk kā 60 miljonus eiro un, kas pats būtiskākais, tas nebūs vienreizējs maksājums, bet būs iekļauts budžeta bāzē. Jā, sarunās gāja kā gāja. Un mēs atvainojamies, ka lēmumi ir pieņemti tik novēloti. Bet tas bija būtiski. Paldies visiem LIZDA biedriem, visām 24 organzācjām, kas mūs atbalstīja, paldies vecākiem un visiem vairāk kā 23 tūkstošiem streikotāju. Paldies arī Kariņa kungam, Reira kungam, Pavļuta, Parādnieka kungiem, Muižnieces kundzei. Šī komanda no valdības puses ir izdarījusi visu iespējamo. Pa vienam lūdzam, kopā mēs panākam! Un tas ir būtisks signāls tiem, kuri strādā nozarē.”

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K) pēc valdības sēdes skaidroja, ka ir panākts kompromiss attiecībā uz visu jomu pedagogiem.

Jau iepriekš tika ziņots, ka vispārējās izglītības pedagogiem, tostarp speciālās izglītības pedagogiem, no janvāra jaunajā mērķdotācijas aprēķina modelī tiks palielināts viena skolēna izmaksa, kas būs papildus līdzekļi atalgojuma palielināšanai.

Sekojoši no jaunā mācību gada pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu, kur 65% ir kontaktstundas un 35% stundu ir atvēlētas citiem pedagogu darbiem, un pedagogu zemākais atalgojums būs 1080 eiro.

Pirmsskolas pedagogiem, kā jau iepriekš Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvāja, alga tiks celta par 100 eiro, sasniedzot 1070 eiro. Savukārt ar 1.septembri pirmsskolas pedagogi pāries uz slodzes līdzsvaru “34+6”.

Savukārt profesionālajā, profesionālās ievirzes un interešu izglītībā papildus līdzekļi ir paredzēti pedagogu darba samaksas palielināšanai.

Foto: lizda