Pedagogu algu skaitļus sola tikai maijā

Lai gan šobrīd jau notiek jaunā pedagogu algu modeļa aprobācija visās Latvijas skolās, vēl nav zināms, cik izmaksās likme par vienu stundu. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile sola maija beigās to darīt zināmu, bet nozares arodbiedrība – iepauzēt ar protesta akcijām un sagaidīt konkrētus skaitļus.

Pagājušonedēļ premjerministre Laimdota Straujuma tikās ar M. Seili un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību, lai pārrunātu, kā norisinās jaunā pedagogu algu modeļa izstrāde. Patlaban gan nekādi skaitļi vēl netiek nosaukti, pamatojot ar pārāk īso tā ieviešanas laiku. Ministre apgalvo, ka grafiks tiek ievērots un maijā būs zināmi konkrēti skaitļi. Galvenais uzstādījums esot – lai neciestu nevienas izglītības iestādes pedagogi: lai lielo algu saņēmējiem tās netiek apcirptas un ietaupījums atdots mazo skolu skolotājiem. Ir skaidrs, ka naudas sadale notiks, ievērojot skolēnu skaitu skolās, un tas nozīmē, ka šajās grupās algu lielums būs atšķirīgs.

LIZDA pārstāvis Edgars Grigorjevs NRA.lv atzina, ka šī tikšanās bijusi vairāk parunāšanās un palicis daudz neatbildētu jautājumu, kas liek domāt, ka tie slēpj zemūdens akmeņus. Viņš uzskata, ka beidzot būtu jāsāk nosaukt konkrētas summas, piemēram, cik izmaksās viena mācību stunda. Jāzinot, vai situācija pasliktināsies vai uzlabosies: «Pirmais algu modeļa aprobācijas posms ir beidzies, tāpēc vajadzētu zināt jau konkrētākas lietas. Jārunā atklāta valoda – vai būs optimizācija un darbinieku atlaišana, tāpēc gribētos jau tagad redzēt slēdzamo skolu sarakstu. Tāpat būtu jāveido sociālais spilvens, jo izskatās, ka mazajās skolās pedagogi paliks pāri, bet lielajās – vajadzēs ņemt klāt.» LIZDA arī iebilstot pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vēlmi ieviest 36, nevis 40 stundu modeli. Patlaban neesot skaidrs, kāpēc IZM modelis balstās uz 36 stundām, nevis paredz normālo saīsināto darba laiku saskaņā ar Darba likumu un adekvāti apmaksātu 40 stundu darba nedēļu, kurā 35 stundas pedagogs ir nodarbināts izglītības iestādē un piecas stundas velta profesionālajai pilnveidei. Ministrija gan soloties skaidrot – kāpēc tā, kā arī informēt par pasākumiem, kas tiks veikti sociālā spilvena nodrošināšanai.

Nozares arodbiedrība arī neatbalsta IZM ieceri mainīt pedagogu darba samaksas valsts mērķdotācijas koeficientus, jo tas krasi pasliktinātu daudzu skolotāju finansiālo situāciju, piemēram, novadu pilsētu un Pierīgas novadu pedagogiem algas samazinātos par sešiem līdz deviņiem procentiem.

Aisma Orupe