PB iesaka Latvijai ieviest progresīvo nodokli 19% zemajām, bet 29% lielajām algām

Pasaules Banka (PB) iesaka Latvijai ieviest darbaspēka nodokļu progresivitāti 19% zemajām, bet 29% lielajām algām.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atklāja, ka Pasaules Banka piedāvā ieviest progresivitāti darbaspēka nodokļos, kā arī aicināja pārskatīt esošo situāciju uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa jomā, kā arī mikrouzņēmumu nodokli.

PB aicināja Latviju turpināt pasākumus nodokļu sloga mazināšanai zemu ienākumu saņēmējiem un stiprināt nodokļu administrācijas kapacitāti. Viens no piedāvājumiem ir progresivitātes ieviešanu darbaspēka nodokļos, PB iesaka progresivitāti gradēt no 19% līdz 29% atkarībā no iedzīvotāju atalgojuma, proti, zemāku algu saņēmējiem zemāka procentu likme, turpretī lielāku algu saņēmējiem – augstāka.

Reizniece – Ozola paredz, ka diskusijas būs smagas, lai atrastu Latvijai piemērotāko nodokļu modeli.

Īpaša uzmanība PB skatījumā būtu jāvelta mikrouzņēmuma nodokļa reformai, atbrīvojumu pārskatīšanai dažādos nodokļos un progresivitātes ieviešanai. “PB iesaka arī pārskatīt UIN atvieglojumus, palielinot kapitāla nodokļus, lai izskaustu nodokļu optimizāciju. Tāpat PB atzīst, ka mikrouzņēmumu regulējums ir labs uzņēmējdarbības sākumposmā, tomēr šis režīms būtu jāpārskata, ja lielie uzņēmumi to izmanto nodokļu optimizācijas nolūkos. Tāpat aicināts pārskatīt mikrouzņēmumu regulējumu,” atklāj ministre.

Trešdien, 15. jūnijā, norisinājās valdības pārstāvju, sociālo un sadarbības partneru un Pasaules Bankas (PB), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Eiropas Komisijas (EK) ekspertu augsta līmeņa darba seminārs par Latvijas nodokļu politikas izaicinājumiem vidējā termiņa plānošanā.

Jau ziņots, ka šā gada janvārī tika parakstīts līgums ar PB par Latvijas nodokļu politikas izvērtējumu. PB šo pētījumu veiks par 300 000 eiro.

Foto:Valsts kanceleja/https://www.flickr.com/photos/valstskanceleja//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/