Pārmaiņu vēsmas darba tirgū 2024. gadā

Cieņa pret laiku darbinieka pašizaugsmei, prasmes diploma vietā un iespēja pavērst neapmierinātību ar darbu auglīgā gultnē – šīs ir tikai dažas no tendencēm, kas 2024. gadā būs aktuālas starptautiskajā darba vidē un, visdrīzāk, tikai pieņemsies spēkā. Starptautiskās personālvadības platformas Deel eksperti apkopojuši septiņas darba vides modes vēsmas nākamajam gadam.

“Deel novērojumi liecina, ka, turpinoties šogad uzņemtajam kursam starptautiskajā darba tirgū, arī nākamgad joprojām daudz ko noteiks attālinātais darbs un iespēja algot darbiniekus tālu pāri valsts robežām. Arvien svarīgāka loma būs mākslīgā intelekta risinājumiem un darbinieku prasmēm tos gudri lietot, tomēr arī cilvēka un katra indivīda, viņa labbūtības un pašizaugsmes nozīme kļūs arvien būtiskāka. Apstākļos, kad digitālā vide ļauj bez grūtībām noalgot darbiniekus jebkur pasaulē vai darba meklētājiem atrast savu sapņu profesiju otrā pasaules malā, pat neizejot no mājām, īstie ieguvēji būs tie, kas apzināsies cilvēciskās saiknes un darbinieku labsajūtas patieso vērtību,” prognozē Līna Lāsa (Liina Laas), Deel paplašināšanās vadītāja Centrāleiropā un Austrumeiropā.

Lidmašīnas režīms. Vai kādreiz esat ilgojušies pēc mirkļa miera trauksmainas darba dienas vidū? Vai esat vēlējušies izslēgt telefonu un aizvērt e-pastu, lai ļautos kādam patiešām iedvesmojošam uzdevumam? Eksperti iesaka rīkoties tieši tā! Lai veicinātu padziļinātu fokusēšanos, darbiniekiem iesaka uz 100 minūtēm viedierīcēs ieslēgt lidmašīnas režīmu un izmantot šo laiku lasīšanai, plānošanai, prāta vētrai vai jebkam citam, kas palīdz veicināt pašizaugsmi un produktivitāti. Tā drīzumā varētu kļūt par darba devēju piekoptu standarta praksi.

Prasmes vispirms. Laiks, kad visu pārējo informāciju pretendenta CV aizēnoja diploms par iegūto izglītību, iespējams, ir pagājis. Uzņēmumi visā pasaulē arvien vairāk atbalsta ideju, ka cilvēks, kuram piemīt pareizās prasmes, ir piemērots darbam arī bez sešiem augstskolā pavadītiem gadiem vai skanīgiem amatiem citos uzņēmumos.

Dusmas kā motivācija visu mainīt. Neesat saņēmis gaidīto paaugstinājumu? Priekšnieks izturas riebīgi? Jūtaties slikti savā darbā? Iespējams, ir vērts izmēģināt jaunu taktiku – dusmas kā pārmaiņu dzinuli. Tā vietā, lai ciestu un pukotos, piesakieties darba iespējām citur – tas palīdzēs emocionāli izlādēties un vienlaikus uzmest aci darba tirgum, lai redzētu, vai pastāv labākas iespējas. Bieži vien patiešām ir nepieciešams meklēt zaļākas ganības, taču vienlaikus tas jādara piesardzīgi. Nenodedziniet visus tiltus pirms laika!

Piecu dienu biroja nedēļas beigas. Kurš vispār ir izdomājis šādu noteikumu? Lai kā uzņēmumi censtos pierunāt un motivēt darbiniekus atgriezties birojā uz pilnu darba laiku, vismaz daļēji darbs joprojām noritēs attālināti. Šī pandēmijas piespiedu kārtā ieviestā realitāte ir kļuvusi par iecienītu darba formātu, kas ir ienācis mūsu ikdienā uz palikšanu. Pat neskaitot tādus ieguvumus kā labāks profesionālās un privātās dzīves līdzsvars vai iespēja strādāt jebkur pasaulē, pat neizejot no mājām, laika un naudas ietaupījums, ko gūstam, katru dienu neceļojot uz biroju, vien ir to vērts.

Modē nāk karalienes! Iepazīstieties ar jaunu darbinieku kategoriju – sievietēm, kas savu karjeru sāka pat 20. gadsimta astoņdesmitajos gados un bija spiestas vien ar tīru gribu un apņēmību pāraugt stikla griestus, kļūstot par ambiciozu korporatīvo spēku. Viņām parasti ir no 45 līdz 65 gadiem, pieauguši (vai gandrīz pieauguši) bērni un salīdzinoši lieli ienākumi. Cerams, šī tendence kļūs par normu!

Papildu darbs sociālās dzīves līdzsvaram. Lai kompensētu sociālo vakuumu, ko radījis attālinātais darbs ārpus biroja, arvien vairāk cilvēku labprāt uzņemas nelielus darbus uz nedēļas nogali, kuros būtiska nozīme ir kontaktam ar citiem cilvēkiem. Sevišķi pieprasīts ir viesmīļa vai bārmeņa darbs.

Nefiltrēts fons. Nē digitāli radītam fonam! Dažu pēdējo gadu laikā arvien biežāk izskan aicinājumi likt punktu pārmērīgai sociālo mediju filtru un Photoshop lietošanai. 2024. gadā tā būs svaiga vēsma digitālajā vidē, lai veicinātu autentisku attālinātā darba kultūru. Īstais, reālais fons aiz darbinieka videokonferencēs un attālinātās sapulcēs ir daļa šī cilvēka identitātes, tāpēc nevajag to slēpt. Sakārtot gan būtu ieteicams – nedaudz profesionalitātes vienmēr nāk par labu!