Papildus finansējums pensijām un pabalstiem varētu arī neatrasties, bažās ministrs

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi vairākus priekšlikumus, tostarp palielināt minimālo pensiju, pabalstu par trešo bērnu, palielināt mazo pensiju un pensiju cilvēkiem ar lielu darba stāžu indeksāciju, un tam visam nepieciešams finansējums. Nozares atbildīgais ministrs Jānis Reirs (V) bažās, ka nodokļu reformas dēļ visam nepietiks finansējuma.

Kā žurnālistiem klāstīja Reirs, Labklājības ministrija plāno Latvijā samazināt nabadzību. Labklājības ministrijas plāns paredz nākamo trīs gadu laikā paaugstināt dažādus pabalstus un minimālo vecuma pensiju. Lai arī ministrija ir nākuši klajā ar vairākiem priekšlikumiem, pieaug bažas, ka nodokļu reformas dēļ visām iecerēm finansējuma varētu nepietikt.

Reirs norādīja, ka visās Eiropas Komisijas specifiskajās rekomendācijās minēts, ka Latvijā jāatrod risinājums, kā celt pabalstus un ienākumus cilvēkiem ar maziem ienākumiem. Tomēr visam naudas varētu nepietikt, bet FM ņēmusi vērā vien dažus LM priekšlikumus.

Lai arī Reirs atzinīgi vērtē FM lēmumu palielināt minimālo algu līdz 430 eiro, ministriju satrauc, ka neapliekamā minimuma paaugstināšana dos lielākas priekšrocības vientuļiem cilvēkiem, nevis ģimenēm ar bērniem. “Cilvēkam bez bērniem būs lielāks ieguvums,” norādīja Reirs.

Kā zināms, Labklājības ministrija sagatavojusi priekšlikumus politikas pasākumu īstenošanai minimālo ienākumu palielināšanai nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām. Plāns paredz sniegt lielāku valsts atbalstu pensijas vecuma personām ar lielu darba stāžu, palielināt ģimenes valsts pabalstu ģimenēm ar vairākiem bērniem, kā arī citus atbalsta pasākumus.

Minimālo ienākumu atbalsta plānā paredzētie pasākumi ļaus pakāpeniski sniegt lielāku un mērķētu atbalstu dažādām iedzīvotāju grupām – ģimenēm ar bērniem, pensijas vecuma iedzīvotājiem, kā arī trūcīgajām personām. Plānots noteikt augstākus trūcīgās personas ienākuma un garantētā minimālā ienākuma līmeņus, kas ir izriet no vidējiem valstī un ir samērīgi pret kopējiem mājsaimniecību rīcībā esošajiem ienākumiem.

2018. gadā paredzēta pensiju indeksācijas pārskatīšana personām ar lielu stāžu un ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu 50,07 eiro apmērā. No 2019. gada paredzēts trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 188 eiro apmērā līdzšinējo 128.06 eiro vietā. Savukārt garantēto minimālo ienākumu līmeni noteikt kā pusi no trūcīgas personas līmeņa 94 eiro apmērā līdzšinējo 49.80 eiro vietā. 2019. gadā paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju personām ar lielu darba stāžu līdz 94 eiro. Sākot ar 2020. gadu, rosināts noteikt vienotu dzīvokļa pabalsta tvērumu visā valstī un noteikt vienotu maznodrošinātās personas ienākumu līmeni, lai iedzīvotājiem ar līdzīgiem ienākumiem sniegtu vienādas iespējas saņemt atbalstu.

Foto: Saeimas kanceleja