Pagājis gandrīz gads, bet arestētā manta no Meroni joprojām nav pārņemta

Neraugoties uz to, ka pagājis jau gandrīz gads kopš Rīgas apgabaltiesa atcēla bijušo Šveices advokātu Rūdolfu Meroni no t.s Lemberga lietā arestētās mantas pārvaldīšanas un uzlika par pienākumu viņam nodot to glabāšanā Nodrošinājuma valsts aģentūrai, arestētā manta no Meroni joprojām nav pārņemta.

Kā zināms, 17. augustā Rīgas apgabaltiesa atcēla Meroni no kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas, par pamatu minot kriminālprocesu pret pašu Meroni par viņam uzticētās mantas iespējamu izšķērdēšanu.

Ir pagājuši jau desmit mēneši kopš tiesas lēmuma, taču, kā Neatkarīgajai atzinusi Nodrošinājuma valsts aģentūra (NVA), tai joprojām nav izdevies pārņemt arestēto mantu.

“Šobrīd, atbilstoši normatīvajam regulējumam, norit iepirkuma konkursa dialogs un Iepirkuma komisija turpina savu darbu, lai izvēlētos komersantu, kas sniegs nepieciešamo atbalstu, lai aģentūra varētu izpildīt Tiesas pieņemto lēmumu. Aģentūras 2020. gada 30. decembrī izsludinātā konkursa dialoga nosaukums ir “Par finanšu instrumentu un tiesību pārvaldību, novērtēšanu, mantas nodošanu glabāšanā un glabāšanu”,” medijam norādījusi NVA sabiedrisko attiecību speciāliste Gunita Kogane.

Elektronisko iepirkumu sistēmā redzams, ka minētajā iepirkumā piedāvājumu atvēršana notikusi jau šā gada 18. februārī. Piedāvājumus iesnieguši AS “BDO Latvia”, SIA “Ernst&Young Baltic”, AS “KPMG Baltics” un zvērinātu advokātu birojs “Vilgerts”.

Lai arī iepirkumam noteikta steidzamība, iepirkuma komisija uzvarētāju konkursa dialogā nevar izvēlēties jau četrus mēnešus.

Uz Neatkarīgās jautājumu, kāpēc NVA tik ilgi nevar izvēlēties uzvarētāju iepirkuma konkursā, tika saņemta šāda atbilde: “Informējam, ka 2020.gada 30.decembrī Nodrošinājuma valsts aģentūras izsludinātais konkursa dialogs “Par finanšu instrumentu un tiesību pārvaldību, novērtēšanu, mantas nodošanu glabāšanā un glabāšanu” (iepirkuma identifikācijas numurs IeM NVA 2020/119) nav beidzies bez rezultāta un šobrīd norit Publisko iepirkumu likuma noteiktajā kārtībā. Iepirkuma komisijā darbojas Nodrošinājuma valsts aģentūras amatpersonas.”

Jāsaka, ka par sekojošo situāciju jau iepriekš brīdināja Ventspils mērs Aivars Lembergs, skaidrojot, ka, pirmkārt, visu apgrūtina fakts, ka arestēta manta nemaz nav arestēta: “Prokurora lēmums par aresta uzlikšanu mantai 2007. gadā pieņemts Latvijā. Lai šis lēmums stātos spēkā ārzemēs, pamatojoties uz Latvijas prokurora lūgumu, attiecīgās valsts kompetentai valsts iestādei vai amatpersonai bija jāpieņem lēmums, ka Latvijā pieņemtais lēmums par mantas arestu stājas spēkā attiecīgajā valstī. Šo pienākumu ne Latvijas Ģenerālprokuratūra, ne tiesa nav izpildījusi līdz pat šim brīdim. Šī 13 gadus tiesiski absolūti nenormālā situācija varēja pastāvēt tikai tāpēc, ka Meroni nelikumīgo darbību piesedza Ģenerālprokuratūras prokurors Juris Juriss, ar kuru Meroni skaņoja visas savas blēdības.”

Lai izprastu šādas situācijas cēloņus, viņš aicinājis ikvienu izlasīt grāmatu “Zagļi Lemberga kurpēs”: “Tur ir aprakstīta visa shēma un blēdība, ko organizēja Ģenerālprokuratūra prokurora Mežsarga un vēlāk prokurora Jura Jurisa personā.”

Foto: F64