Pabriks: Naudas aizsardzībai joprojām ir par maz

Lai arī valsts ir apņēmusies aizsardzībai novirzīt vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta, naudas aizsardzības jomai joprojām ir par maz, uzskata aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Pabriks pauda, ka aizsardzībā finanšu trūkst gaisa aizsardzībai, krasta aizsardzībai, nodrošinājumam.

“Rudenī ļoti sarežģīti premjeram un valdībai būs pieņemt budžetu,” uzskata ministrs, skaidrojot, ka visas partijas gribēšot demonstrēt savu priekšvēlēšanu solījumu pildīšanu, bet daļa šo solījumu bijuši pārmēru lieli.

Runājot par konfliktsituāciju ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu (KPV LV) par to, vai armija varētu iesaistīties valsts austrumu robežas apsargāšanā, kas arī lielā mērā saistīta ar budžeta jautājumiem, Pabriks aicināja atteikties no nenovīdīgas skatīšanās citu ministriju maciņos. “Aizsardzības ministrija nav pašpalīdzības kase, kur katrs nāk un paņem to, kas viņam vajadzīgs. Mums ir pašiem savi uzdevumi, kas jāpilda,” uzsvēra Pabriks.

“Ja mēs runājam, ka mums trūkst naudas žogam, es domāju, ka žogs uz Austrumu robežas mums nav vajadzīgs,” piebilda ministrs.

Kā zināms, aizsardzības nozarei šogad paredzēts piešķirt 2% no iekšzemes produkta jeb 636,65 miljonus eiro, sasniedzot 60,3 miljonu eiro pieaugumu salīdzinājumā ar 2018. gada plānu.

Aizsardzības nozares budžeta līdzekļus šogad plānots izmantot dienesta apstākļu uzlabošanai karavīriem, attīstot militāro infrastruktūru un papildinot ekipējumu. Lai stiprinātu Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas, aizsardzības nozare turpinās bruņoto spēku spēju attīstīšanu un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas nodrošināšanu. Nacionālajos bruņotajos spēkos arī plānots ieviest jaunu algu sistēmu un kompensācijas zemessargiem, pilnveidojot karavīru un zemessargu atalgojuma sistēmu.

Tāpat finansējums paredzēts kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas datu jeb atvērto datu pieejas nodrošināšanai, kā arī Jaunsardzes kustības attīstīšanai, uzlabojot jaunsargu mācību programmas kvalitāti un pakāpeniski paplašinot valsts aizsardzības mācības skolu tīklu.

Foto: Latvijas armija