Oktobrī degvielai novērots ievērojams cenu samazinājums

Apkopotie oktobra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar septembra datiem, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 86,4% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 6,4% gadījumu, savukārt 7,2% gadījumu cena ir samazinājusies, vēsta Ekonomikas ministrija (EM).

Degvielas cenām Latvijā oktobrī bija vērojams kritums.
Pasaules naftas cenas oktobrī turpināja samazināties – vidēji cenas mēneša laikā samazinājās līdz 8%. Oktobra vidū pasaules degvielas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim pēdējo četru gadu laikā, tomēr kopš mēneša vidus naftas cenas ir stabilizējušās.

Tradicionāli pārtikas cenas oktobrī pieaug sezonas noslēguma dēļ, tomēr cenām nav vērā ņemams pieaugums, atsevišķiem dārzeņiem (kartupeļi, burkāni, tomāti) un augļiem cenas joprojām samazinājās. Neliels kritums bija vērojams arī pienam, tomēr tas nebija tik būtisks kā septembrī, turklāt citiem piena produktiem cenas nemainījās vai pat pieauga (piemēram, kefīram).

Dārgākas atsevišķos gadījumos kļuvušas auzu pārslas un makaroni, piena šokolāde, kā arī kefīrs. Griķu un rīsu cena svārstījusies abos virzienos. Cenas samazinājums savukārt atsevišķos gadījumos novērots cūkgaļas karbonādei, svaigam lasim, kafijai, brendijam un pienam. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – āboli kļuvuši lētāki Savukārt dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos cena samazinājusies tomātiem, burkāniem un kartupeļiem, bet dārgāki kļuvuši gurķi.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm – veļas pulverim, un cauruļu tīrāmajam līdzeklim, kā arī personīgās aprūpes precēm. Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis un zobu pasta, kuru cena atsevišķos gadījumos pieaugusi. Oktobrī cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti apģērbu tīrīšanas, veļas mazgāšanas un apavu remonta pakalpojumiem. Dažiem pakalpojumiem bija vērojama cenu korekcija saistībā ar eiro cenu noapaļošanu (uz augšu), kas visticamāk netika veikta gada sākumā.

Pārtikas produktu cenas oktobrī lielākoties palikušas nemainīgas, tomēr novēroti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Auzu pārslu cena sešos gadījumos pieaugusi par 6 eiro centiem (4,71%), savukārt makaronu cenai četrpadsmit gadījumos novērots cenu kāpums 8- 23 eiro centu apmērā (7,14%-20,54%). Rīsu cena svārstījusies abos virzienos – četros gadījumos tā pieaugusi par 1 eiro centu (1,09%), bet septiņos gadījumos samazinājusies 2-10 eiro centu apmērā (2,53%-9,17%). Arī griķu cena atsevišķos gadījumos gan pieaugusi, gan samazinājusies – sešos gadījumos novērots cenas kāpums par 2 eiro centiem (1,83%), bet piecos gadījumos cena samazinājusies par 22 eiro centiem (15,60%).

Cena nemainīga saglabājusies dažādu veidu maizēm. Savukārt cenu svārstības novērotas cepumiem- piecos gadījumos to cena pieaugusi par 1 eiro centu, bet četros gadījumos – samazinājusies 4-10 eiro centu apmērā (7,27%-14,49%).

Svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās svaigam cūkgaļas šķiņķim un liellopa gaļai. Trīs gadījumos cenas samazinājums 37 eiro centu apmērā (5,98%) novērots svaigai cūkgaļas karbonādei.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – cenas palikušas nemainīgas saglabājušās dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās krabju nūjiņām, makrelei un siļķu rolmopšiem. Svaiga laša cena divos gadījumos samazinājusies par 1 eiro 36 eiro centiem (13,14%).

Oktobrī cenas piena produktiem lielākoties saglabājušās nemainīgas – cena nav mainījusies biezpienam un dažādu veidu sieriem. Trīs gadījumos lētāks par 13 eiro centiem kļuvis piens (12,75%). Savukārt kefīra cena septiņos gadījumos pieaugusi par 22 eiro centiem (25,29%).

Atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības augļu cenām. Āboli četros gadījumos kļuvuši lētāki par 14-24 eiro centiem (14,14%-20,17%).

Cenu svārstības novērotas arī dārzeņiem. Gurķu cena astoņos gadījumos pieaugusi par 64-80 eiro centiem (47,41%-57,55%). Tomātu cena piecos gadījumos samazinājusies par 14-16 eiro centiem (8,28%-9,14%), savukārt burkāni sešos gadījumos kļuvuši lētāki par 4 eiro centiem (10,26%). Lētāki kļuvuši arī kartupeļi – to cena trīs gadījumos samazinājusies par 3 eiro centiem (9,38%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja un sula. Kafijas cena septiņos gadījumos samazinājusies par 30 – 50 eiro centiem (5,09%-8,49%).

Astoņos gadījumos cena par 10 eiro centiem (8,40%) pieaugusi piena šokolādei.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, vīnam, sidram, degvīnam un viskijam. Divos gadījumos cena par 53 eiro centiem (6,22%) samazinājusies brendijam.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis). Savukārt trauku mazgājamā līdzekļa cena četros gadījumos pieaugusi par 27-29 centiem (29,35%-32,22%). Cenu svārstības lielākoties nav novērotas arī personīgās aprūpes precēm (šampūns, dušas želeja), taču divpadsmit gadījumos dārgāka par 20-26 eiro centiem (10,26%-13,76%) kļuvusi zobu pasta. Cenas nemainīgas saglabājušās presei. Atsevišķu medikamentu cena septiņos gadījumos pieaugusi par 2-7 eiro centiem (1,89%-7%).

Oktobrī, tāpat kā septembrī novērots degvielas cenu kritums

Pakalpojumu cenas oktobrī lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas maksai par autostāvvietu, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem.

Tomēr novēroti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi – tā piemēram cena piecos gadījumos pieaugusi apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem. Cenu pieaugums varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu – cenas divos gadījumos pieaugušas no EUR 14.23 uz EUR 14.50, divos citos gadījumos – no EUR 11.95 uz EUR 12.00, bet vienā gadījumā no EUR 14.94 uz EUR 15.00. Tāpat cena četros gadījumos pieaugusi veļas mazgāšanas pakalpojumiem – divos gadījumos tā pieaugusi no EUR 1.92 uz EUR 2.00, bet divos citos no EUR 1.99 uz EUR 2.20 un no EUR 2.13 uz EUR 2.30.

Vienā gadījumā cena no EUR 7.83 uz EUR 8.50 pieaugusi apavu remonta pakalpojumiem.