OCTA polises būs dārgākas

OCTA polises būs dārgākas

Pieaugot autoservisu un ārstniecības pakalpojumu cenām, ko savukārt
varētu izraisīt eiro ieviešana un inflācija, nākotnē iespējama OCTA
polišu sadārdzināšanās.

Vēl jo vairāk tāpēc, ka jau vairākus gadus apdrošināšanas kompānijām OCTA ir zaudējumus nesoša nozare, kuras darbība tiek nodrošināta uz citu apdrošināšanas veidu rēķina.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotā informācija liecina, ka OCTA nozare piedzīvo lielākos zaudējumus pēdējo 8 gadu laikā – šī gada deviņos mēnešos kopējie nozares zaudējumi sasnieguši vairāk nekā 4,3 miljonu latu.

Lieli izdevumus

«Jau gada sākumā bija skaidrs, ka šis gads nebūs tas, kurā izdosies samazināt OCTA produkta zaudējumus. Šī pārliecība galvenokārt balstījās faktā, ka pagājušajā gadā Latvijas tirgū ienāca divi jauni spēlētāji un tirgus loģika šādos gadījumos paredz konkurences saasināšanos visos segmentos, tostarp arī OCTA. Pieredze liecina, ka jauni tirgus spēlētāji savu vietu visbiežāk cenšas iekarot ar zemām cenām, un tāpēc tiem tirgus dalībniekiem, kuri ilgstoši ir strādājuši ar zaudējumiem, neviens tuvākajā laikā tos neļaus kompensēt. Arī If Apdrošināšana portfelī OCTA sagādā vislielākos rentabilitātes izaicinājumus, un zaudējumus kompensējam no citiem produktiem,» NRA.lv uzsvēra If P&C Insurance AS Produktu attīstības un risku parakstīšanas daļas vadītāja Sanita Livdāne.

Arī Ergo nedzīvības apdrošināšanas risku parakstīšanas nodaļas vadītājs Ritvars Heniņš atzina, ka ienākumi, kas tiek gūti no OCTA polisēm, nenosedz izmaksāto atlīdzību apmērus un īpaši lieli zaudējumi apdrošināšanas sabiedrībām ir saistīti ar OCTA negadījumiem, kas notikuši ārvalstīs.

Cenas kāps

«Biznesa loģika nosaka, ka agri vai vēlu pakalpojuma cenām ir jāizlīdzinās ar tā izmaksu līmeni. OCTA nozares kārtējie zaudējumi un arī apdrošināšanas sabiedrību norādes, ka šis produkts tām ir zaudējumus nesošs, vadoties no biznesa loģikas, liktu cenām palielināties. Tomēr nežēlīgā konkurence šajā produktā arvien to neļauj. Tāpēc, visticamāk, dažādos OCTA segmentos cenu pieaugums/samazinājums būs atšķirīgs,» sacīja

S. Livdāne. Viņasprāt, polišu cenu ietekmējošs faktors ir inflācija. Jau pašlaik, pirms pārejas uz eiro, un vēl jo vairāk pēc tās inflācijas ietekme, piemēram, autoservisu rēķinos, un arī ārstniecības cenu paaugstinājums to padarīs reālāku. «Pašlaik par šādu iespēju runā liela daļa autoservisu, un arī dažas ļoti populāras ārstniecības iestādes jau veikušas savu tarifu paaugstinājumus, kam ir būtiska ietekme uz apdrošināšanas atlīdzību apjomu,» atklāja If P&C Insurance speciāliste.

R. Heniņš uzskata, ka ļoti strauja cenu palielināšana nav gaidāma, jo šajā segmentā joprojām valda arī sīva konkurence. Pēc viņa prognozēm, OCTA segmentā parakstīto prēmiju palielinājums, tāpat kā cenu kāpums līdz gada beigām gaidāms robežās līdz 5%. Taču atsevišķi nozares eksperti pieļauj cenu kāpumu līdz pat 15%.

Krāpjas ar paziņojumiem

Pēc LTAB informācijas sistēmas datiem, aptuveni 63% no iesniegtiem zaudējumu pieteikumiem ir noformēti ar saskaņoto paziņojumu. Apdrošināšanas kompānijas secinājušas, ka atsevišķi autovadītāji šādā veidā krāpjas.

«Vistipiskākā krāpniecības situācija rodas tad, kad avārijas brīdī vienam no iesaistītajiem vadītājiem nav iegādāta OCTA polise. Šādā situācijā ar otru iesaistīto pusi tiek panākta vienošanās, ka saskaņotais paziņojums tiks aizpildīts vēlāk, nevis notikuma vietā, un tikai tad tiek iegādāta OCTA polise,» stāstīja Ergo Atlīdzību regulēšanas nodaļas vadītājs Ivars Vismanis. Preventīvos nolūkos apdrošinātājs izveidojis īpašu sistēmu, kas palīdz atklāt apzinātos krāpšanas gadījumus ar saskaņotajiem paziņojumiem. «Aptuveni 80% gadījumu, kad saskaņotais paziņojums par notikušu avāriju tiek iesniegts trīs dienu laikā pēc OCTA polises iegādes, ir ar krāpnieciskām pazīmēm,» teica I. Vismanis. Apdrošinātāji brīdina, ka nepatiesas informācijas norādīšana saskaņotajā paziņojumā var novest pie kriminālatbildības.

***

Sūdzību īpatsvars apdrošināšanas gadījumos, %

AAS Balta 0,70%

AAS Baltikums 1,22%

Balva AAS 0,86%

BTA Insurance Company SE 0,67%

AAS Gjensidige Baltic 0,70%

Ergo Latvija AAS 0,92%

If P&C Insurance AS 0,52%

Baltijas apdrošināšanas nams AAS 0,79%

SEES AM Insurance AS 0,87%

Swedbank P&C Insurance AS 0,35%

Compensa T.U. S.A. Vienna

Insurance Group Latvijas filiāle 0,82%

Vidēji 0,83%

***

Zaudējumu pieteikumu skaits

Saskaņotais paziņojums, % Kopējais skaits

Janvāris 64% 2739

Februāris 64% 2523

Marts 66% 2730

Aprīlis 64% 2380

Maijs 63% 2570

Jūnijs 64% 2468

Jūlijs 63% 2607

Augusts 63% 2635

Septembris 63% 2557