NVA: Valstī pieprasītākās profesijas ir kravas auto šoferi, pavāri un šuvēji

Valstī pieprasītākās profesijas ir kravas auto šoferi, pavāri un šūšanas speciālisti, ceturtdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atklāja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Inese Kalvāne.

“Valstī kopumā ir trīs pieprasītākās profesijas. Absolūta topa līderis ir kravas automobiļu vadītājs, pavārs un šūšanas speciālists. Šīs profesijas ir pieprasītas visos Latvijas reģionos un arī ekonomiskās attīstības centros,” pastāstīja Kalvāne.

Kalvāne pastāstīja, ka vērojot situāciju ekonomiskās attīstības centros, nākamās pieprasītākās profesijas ir apstrādes rūpnīcas speciālisti, programmētāji, kuģu remonta speciālisti. Savukārt lauku reģionos vairāk vajadzīgi speciālisti kokapstrādes un lauksaimniecības jomās.

“Jebkurā gadījumā pieprasīti ir speciālisti, bet tās jomas ir atšķirīgas katrai teritorijai,” norādīja NVA direktore.

Runājot par bezdarbiniekiem, Kalvāne pastāstīja, ka no 85 tūkstošiem bezdarbnieku, kas ir NVA reģistrā, ilgstošie bezdarbnieki ir 30%.

“Ņemot vērā šo skaitu, vismaz trešdaļai bezdarbnieku viņu prasmes un kvalifikācija nav atbilstoša darba devēju pieprasījumam. Vēl vairāk – jāsaka, ka ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars darba meklētāju vidu atšķiras arī reģionāli. Rīgā tie ir 15%, savukārt Latgalē tie ir 50%,” norādīja NVA vadītāja.

Komentējot Krievijas sankciju ietekmi uz bezdarbu, Kalvāne norādīja, ka vislielākais darbinieku atlaišanas risks pastāv apstrādes rūpniecības uzņēmumos, pārtikas apstrādes un vieglās rūpniecības uzņēmumos, kuriem, kā skaidro Kalvāne, galvenie sadarbības partneri un noieta tirgi bija meklējami Krievijā.

Pēc NVA datiem, zemākais bezdarba līmenis marta beigās reģistrēts Rīgas reģionā – 5,6%, Zemgalē – 9,6%, Vidzemē – 10,2%, Kurzemē – 11,3% un Latgalē – 19,8%.