No decembra stāsies spēkā jauna pārtikas produktu marķēšanās regula

Šī gada 13.decembrī spēkā stāsies Eiropas Savienības (ES) jaunā regula par pārtikas produktu marķēšanu, informē Zemkopības ministrija (ZM).

Lai uzlabotu patērētāju iespējas iegūt labāk salasāmu informāciju par uzturā lietoto pārtiku, 2011. gada decembrī stājās spēkā regula* par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem, kuras ieviešanai bija paredzēts trīs gadu pārejas periods, kas beigsies 2014. gada 13. decembrī.

Izmaiņas pārtikas produktu marķējumā attiecas uz visiem pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem, kas sniedz informāciju patērētājiem. Sākot ar 2014.gada 13.decembri, obligāti jāizmanto marķējums vai iepakojums, kas atbilst jaunās regulas prasībām. Regulā ir noteikts, ka atļauts iztirgot tikai tos pārtikas krājumus, kuri laisti tirgū vai marķēti pirms 2014.gada 13.decembra un kuru marķējumā norādītā informācija neatbilst regulas prasībām. Tas attiecas tikai uz pārtikas produktu krājumiem, bet neattiecas uz pārtikas produktu etiķešu un iepakojumu krājumiem.

Zemkopības ministrija vērš uzmanību, ka no 2016. gada 13. decembra uzturvērtības marķējums būs obligāts, bet, ja pārtikas apritē iesaistītais uzņēmums uzturvērtības marķējumu vēlas sniegt brīvprātīgi, tad no 2014. gada 13. decembra uzturvērtības marķējumā obligāti jānorāda šāda informācija: enerģētiskā vērtība un tauku, piesātināto taukskābju, ogļhidrātu, cukuru, olbaltumvielu un sāls daudzums.

Tāpat kā pašlaik spēkā esošajos normatīvajos aktos, arī regulā noteikts, ka patērētājus nedrīkst maldināt par produkta raksturu, identitāti, īpašībām, sastāvu, daudzumu, derīgumu, izcelsmi un ražošanas un izgatavošanas veidu.