No amata atstādinātais Abramovs turpina piedalīties Rīgas centrāltirgus darbībā

No amata atstādināto Rīgas centrāltirgus vadītāju Anatoliju Abramovu apsūdz korupcijā. Pēc Tiesībsargājošo iestāžu savāktās informācijas Abramovs no firmas “Dezinfa” personiskām vajadzībām pieņēmis degvielas karti, ļaujot uzņēmumam uzvarēt Rīgas centrāltirgus iepirkumā par kaitēkļu iznīdēšanu, vēsta TV3 raidījuma “Nekā personīgi” rīcībā esoša informācija.

Izgaismoto gadījumu var vērtēt kā visai nenozīmīgu, taču Rīgas Centrāltirgus apgroza prāvus naudas līdzekļus – 7 miljonus gadā un ir nozīmīgs instruments pie varas esošajiem Rīgas domē. Centrāltirgus tērē iespaidīgas summas reklāmai un mārketingam un pie viena tas nodrošina reklāmu arī galvaspilsētas varas partijām. Korupcijā apsūdzētais Abramovs kā padomnieks turpina piedalīties uzņēmuma darbībā un ir zināms kā sens Saskaņas līdera Jāņa Urbanoviča biznesa partneris.

Pagājušā gada pavasarī Rīgas centrāltirgus izsludināja iepirkumu par žurku un citu kaitēkļu iznīdēšanu. Šādus pakalpojumus sniedz vairākas firmas un konkurence ir gana liela. Bet iepirkuma cena turpat 23 tūkstoši eiro.

Pie pasūtījuma tika firma “Dezinfa”. KNAB uzskata, ka tas noticis ar Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāja Anatolija Abramova gādību. Viņš pēc tiesībsargu domām palīdzējis sagatavot dokumentus iepirkumam. Par to “Dezinfa” darbinieks Abramovam esot pateicies ar firmas degvielas karti, ko Abramovs arī izmantojis. Šogad 18.maijā prokuratūra tirgus vadītājam uzrādīja apsūdzību par kukuļņemšanu. Abramovs savu vainu noliedz.

KNAB aizliedza Abramovam turpmāk būt valdes priekšsēdētājam. Abramova vietā jaunu cilvēku pašvaldības uzņēmuma vadībā nemeklēja. Bet Abramovam radīja speciālu amatu – valdes padomnieks. Kā nesen novēroja “Nekā personīga“ Abramovs piedalās centrāltirgus valdes sēdēs kā pilntiesīgs tās dalībnieks. Rīgas mēram Nilam Ušakovam neesot iebildumi par Abramova darbu un viņš vēloties, lai viņš pabeidz darbu pie iesāktā – bruģēšanas darbiem tirgus laukumos un kanālmalas sakārtošanu.

Rīgas centrāltirgus ir ar plus zīmi strādājošs pašvaldības uzņēmums, tā apgrozījums pēdējos gadus ir septiņi miljoni, peļņa vairāki simti tūkstoši. Lielas summas pašvaldības uzņēmums tērē reklāmai medijos – šogad 178 tūkstošus eiro. Laikrakstos, kur ievietota tirgus reklāma, pamanāmas ir slavinošās publikācijas par Rīgā valdošajām partijām Saskaņu un „ Gods kalpot Rīgai“.

Abramovs ir bezpartejisks. Bet zināms, ka Saskaņai nākot pie varas Rīgā, šai amatā viņu rekomendēja Saskaņas līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs.

“Nebija ne tāda jūsu raidījuma, ne jūs par žurnālisti strādājāt, kad mēs iepazināmies. Kurš kuru uzaicināja par to nav stāsts. Mēs bijām pazīstami kā klients ar savu juristu un mēs tos jautājumus risinājām. Mūsu kopīgās saimnieciskās darbības starts bija kopīgs uzņēmums, kuru mēs kopā nodibinājām. Līdz ar to kopdarbība ir ar senām saitēm . Līdz ar to nav iespējams saraut. Un aizmirst. Tur nav nekā īpaša,” raidījumam skaidro Abramovs.

Abramovs savulaik kā jurists palīdzēja Urbanoviča un vēl triju Krievijas pilsoņu dibinātajai firmai “Eiro reģions”, kas plānoja celt Latvijā atpūtas kompleksu. Abramova māsa Iveta Metule ir rīkotājdirektore kādā citā Urbanoviča firmā “Tiesisko pētījumu centrs”. Uzņēmums, kas sniedz biznesa konsultācijas, aktīvu saimniecisko darbību patlaban neveic. Neskatoties uz to, pirms trim gadiem Valsts ieņēmumu dienests nācis pretī šai firmai un dzēsis 13 tūkstošus lielos nodokļu parādus. Urbanovičs, saka, ka ir īpašnieks šajā uzņēmumā tikai uz papīra un par firmu tagad neko nezina.

“Tur viņiem visādas nedienas ir sākušās un es ceru, kas tās beigās atrisināsies. Kas tur vada vai nevada, es tiešām nezinu,” saka Urbanovičs.

Līdzīgi kā Ušakovs, Urbanovičs cer, ka Abramovu skārušās ķibeles atrisināsies . Viņš par partijas lietām ar Abramovu nerunājot. Tam tagad esot cits darba devējs.

“Es esmu rekomendējis viņu ieņemt šo amatu, kuru viņš, es nezinu, ir zaudējis vai nav zaudējis Centrāltirgū. Es to darīju, jo viņu pazīstu. Zinu, ka viņš ir gana spītīgs un gudrs, ko nenožēloju.Neskatoties uz tām ķibelēm, kas viņu ir piemeklējušas, par viņa darbības lietām, jūs jautājat viņa darba devējam,” norāda Urbanovičs.

Rīgas Centrāltirgū darbu atraduši daudzi “Saskaņieši”. Valdē ir Rīga domes deputāte Tatjana Lukina. Par pašvaldības uzņēmuma tēlu rūpējas Ivars Jakovels Saskaņas deputāts Jelgavas domē. Apsaimniekošanas nodaļas vadītājs ir bijušais Saeimas deputāts Aleksandrs Sakovskis, kuru 12.Saeimā neievēlēja.

Par Rīgas centrāltirgus Juridiskās daļas vadītāju strādā Māris Skudra, kurš iepriekš no partijas saraksta kandidējis parlamenta vēlēšanās. Transporta daļu vada Jurijs Pudovs un “Saskaņas” pārstāve Tamāra Jermakova ir Gastronomijas paviljona vadītāja.

No rudens Rīgas centrāltirgū strādā arī “Saskaņas” Rīgas domes deputāte Svetlana Savicka, kuras dzīvesbiedrs Vladimirs Telešs, bija spiests atstāt darbu citā pašvaldības uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks, kad atklātībā nāca ziņas, ka viņš tiesāts par slepkavību un zādzību. Rīgas Centrāltirgus nevēlējās atklāt , kāda ir minēto darbinieku alga . Vien precizēja, ka samaksu ietekmē padarītais.

Foto: Rīgas centrāltirgus