No 1. jūlija graudaugu nozarē piemēros PVN apgrieztās maksāšanas kārtību

No šī gada 1.jūlija nepārstrādātu graudaugu un tehnisko kultūru, tostarp eļļas augu sēklu, piegādēm plānots piemērot tā saucamo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apgrieztās maksāšanas kārtību. To paredz ceturtdien, ceturtdien, 16.jūnijā, Saeimā galīgā lasījumā pieņemtie grozījumi PVN likumā.

Likuma izmaiņas paredz, ka nodokli par graudaugu – kviešu, rudzu, miežu, auzu, kukurūzas, griķu, tritikāles, sojas pupu, linsēklu, rapšu vai ripšu sēklu – piegādēm, kā arī šo preču maisījumu un sēklu piegādēm valsts budžetā maksā preču saņēmējs. Šāda kārtība būs piemērojama tikai tad, ja abi darījuma partneri ir reģistrēti kā PVN maksātāji.

Saskaņā ar PVN apgriezto maksāšanas kārtību par nodokļa nomaksu valsts budžetā atbildīgs būs preču saņēmējs, kurš preču piegādātājam samaksā rēķinā norādīto vērtību bez PVN bezskaidras naudas norēķina veidā.

PVN apgrieztā maksāšanas kārtība tiek ieviesta, jo graudaugu nozarē vērojama tendence pieaugt PVN krāpniecības riskiem, likumprojekta anotācijā norādījusi Finanšu ministrija.

“Lai cīnītos ar liela apjoma PVN krāpniecību, viens no efektīvākajiem ātras reakcijas mehānismiem ir tā sauktā apgrieztā PVN maksāšanas kārtība. Pozitīvi ir tas, ka ar šīs maksāšanas kārtības ieviešanu uzlabojas uzņēmējdarbības godīgas konkurences apstākļi, tajā pašā laikā nodokļu krāpšanas iespējas tiek būtiski mazinātas. Latvijā šī kārtība jau ir ieviesta vairākās nozarēs: kokrūpniecībā, metāllūžņu piegādēs un ar tām saistītos pakalpojumos, būvniecības pakalpojumos, mobilo telefonu un citu saistīto ierīču piegādēs. Arī graudaugu nozarē piemēros reverso PVN maksāšanas kārtību jau no šā gada 1. jūlija,” norāda finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju izvairīšanās no PVN nomaksas un PVN krāpšanas shēmas, kuras tiek izmantotas graudaugu nozarē, ir tādas pašas, kā citās jomās – “fiktīvu” rēķinu par reāli nenotikušajām piegādēm izmantošana, kā arī “pazudušā komersanta” krāpšanas shēmas. Graudaugu nozarē šobrīd darbojas 3 742 nodokļu maksātāji, no kuriem 1 725 jeb 17,2% ir reģistrēti PVN maksātāji.

Jāatzīmē, ka PVN apgrieztā maksāšanas kārtība ir terminēts pasākums cīņai pret PVN krāpniecību minētajā nozarē, proti, saskaņā ar Eiropas Savienības regulējumu to var ieviest uz laiku līdz 2018. gada 31. decembrim. Labāku un efektīvāku rezultātu sasniegšanai ir nepieciešams ieviest administratīvu un kontroles pasākumu kopumu.

Līdz 2017. gada 30. jūnijam Latvijai būs jāiesniedz ziņojums Eiropas Komisijai, kurā detalizēti novērtēta ieviestās kārtības efektivitāte un lietderība.

Paredzēts, ka likumprojekts stāsies spēkā 2016. gada 1. jūlijā.

Foto:Kincse_j/https://pixabay.com/en/users/Kincse_j-24771//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/