NĪAA: Ja tirdzniecības nozarei nepiešķirs nomas maksas atbalstu, draud maksātnespēju vilnis

Lai gan Covid-19 ierobežojumu dēļ jau vairākus mēnešus slēgti visi veikali, kuru produkcija neiekļaujas pirmās nepieciešamības preču sarakstā, tirgotāji aizvien nav sagaidījuši valsts atbalstu nomas maksai. Ņemot vērā, ka nomas ieņēmumi ir sarukuši par 57%, bet apmeklētāju skaits tirdzniecības centros – par 75%, jau tuvākajā laikā ir paredzams maksātnespējas vilnis, kas sagraus tirdzniecības nozari un iedragās Latvijas investīciju vidi ilgtermiņā. Finanšu ministrijai un Ekonomikas ministrijai ir nekavējoties jāpieņem lēmums par atbalstu nomas maksai. Risinājumu neesamības gadījumā Latvija saskarsies arī ar tiesvedības riskiem pret valsti.

Lietuvā valdība nodrošina nomas maksas kompensācijas, Igaunijā tiek ļauts tirdzniecības centriem strādāt, savukārt Latvijā valdība ne maksā kompensācijas, ne ļauj tirdzniecības centriem strādāt. Ņemot vērā to, ka veikaliem ir aizliegts strādāt un tādējādi valdība ir aizliegusi izmantot tirdzniecības platības, no valsts jānāk skaidram, mērķtiecīgam atbalstam nomas maksas segšanai, lai neradītu telpu iznomātājiem vēl lielākus zaudējumus un neiznīcinātu biznesu pilnībā.

Kā pagājušajā nedēļā raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis, bijušais Finanšu ministrs Andris Vilks, “Lielākā problēma Latvijā tika pieļauta pagājušajā gadā – atbalstam vajadzēja būt ātrākam un plašākam. Ielaistās problēmas mēs redzam tagad.” Andris Vilks arī atzīmēja, ka valsts atbalstam ir jābūt pārdomātākam un mērķētākam, uzsverot, ka Covid-19 seku novēršanai janvāra beigās bija iztērēti apmēram 1,3 miljardi eiro, bet no šīs summas līdz iedzīvotājiem vai uzņēmējiem grantos nokļuva tikai apmēram 10%. Šāda atbalsta proporcija nav taisnīga un rada lielus riskus Latvijas ekonomikai ilgtermiņā.

“Tirdzniecības centru darbība ir tiešā veidā ierobežota ar valdības lēmumu, bet izveidotā apgrozāmo līdzekļu programma tiem nepalīdz, jo 95% no tirdzniecības centru apgrozījuma veido nomas maksa. Jau pagājušogad tirdzniecības centri finansēja no saviem līdzekļiem nomas maksas atlaides 43 miljonu eiro vērtībā, kas ir pielīdzināms trīs mēnešu nesaņemtiem nomas ienākumiem. Patlaban tirdzniecības centru nomas maksas ieņēmumi ir sarukuši par 57%, bet apmeklētāju plūsma – par 75%, kas ir tiešs ceļš uz maksātnespēju. Ir acīmredzams, ka valsts atbalsts tirdzniecības infrastruktūru nav sasniedzis, tirdzniecības ekosistēma var sabrukt un pēc krīzes neatgūties. Aicinām Finanšu ministriju un Ekonomikas ministriju nekavējoties piešķirt līdzekļus nomas atbalstam un ļaut telpu iznomātājiem un tirgotājiem izdzīvot krīzē,” komentē Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Jau iepriekš ziņots, ka, lai pievērstu uzmanību valdības lēmumu lēnajam tempam, kā arī akcentētu nepieciešamību steidzami ieviest atbalstu nomas maksas segšanai, Latvijas tirdzniecības centri – tostarp Origo, Alfa, Domina Shopping, Spice, Mols, Galerija Centrs un Galleria Riga – un Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse uzsāka Balto karogu akciju. Tādējādi uzņēmumi vienojas kopīgā nostājā par kritisko situāciju nekustamā īpašuma nozarē, pie tirdzniecības centriem Rīgā un citviet Latvijā izkarinot baltus karogus.