Netiek izslēgta atsevišķa likuma izstrāde “Rail Baltica” īpašumu atsavināšanai

Atsevišķa likuma veidošana, kas ļaus dzelzceļa projekta “Rail Baltica” īstenošanai atsavināt nepieciešamos nekustamos īpašumus, ir iespējama, otrdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

“Šāds gadījums nav izslēgts, citās valstīs lieliem infrastruktūras projektiem šāda prakse tiek piemērota,” intervijā sacīja Matīss, vienlaikus norādot, ka šobrīd nevar pateikt, vai likums patiešām tiks izstrādāts.

“Likumprojekts vēl nav izstrādāts, par to nav arī diskutēts, tā ir tikai ideja un pieņēmums (…) Neatkarīgi no tā, iedzīvotāji par saviem īpašumiem saņems atbilstošo tirgus cenas vērtību,” norādīja Matīss.

Ministrs norādīja, ka sākotnēji cerēts vienoties ar visiem zemes īpašniekiem un ja īpašumus izdosies atpirkt, atsavināšanas likums nebūs nepieciešams, tomēr vienlaikus Matīss atzīst, ka “ja būs grūtības 2000 īpašniekiem vienoties, mēs nekad “Rail Baltica” neuzbūvēsim.”

Jau vēstīts, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa “Rail Baltica II” kopējais garums plānots 728 km un maksimālais kustības ātrums pasažieru pārvadājumiem tajā ir 240 km/h. Latvijā “Rail Baltica II” kopgarums paredzēts 235 km. Izvēlētajā maršrutā brauciena ilgums starp Tallinu un Lietuvas/Polijas robežu pasažieru vilcieniem plānots aptuveni 4 stundas. Vidējais ātrums pasažieru vilcieniem aplēsts 170 km/h, bet pasažieru pārvadājumi maršrutā tiktu organizēti ik pēc divām stundām.