Nemiro par izmaiņām “Augstsprieguma tīkla” tarifos: Iedzīvotājiem rēķini par elektrību pieaugs

AS “Augstsprieguma tīkls”, ieviešot maksu par jaudas uzturēšanu elektroenerģijas ražotājiem, no nākamā gada plāno samazināt pārvades tarifus un celt maksu par pārvades jaudas uzturēšanu. Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājs Ralfs Nemiro uzskata, ka pārvades jaudas uzturēšanas maksas paaugstināšana nav pamatota, un rīt sasaucis komisijas sēdi, kurā vērtēs SPRK un “Augstsprieguma tīkla” plānus.

Intervijā “Neatkarīgajai” Nemiro norādīja, ka finanšu ministrs un ekonomikas ministrs sapulcināja “Sadales tīkla”, “Latvenergo” un “Augstsprieguma tīkla” valdes un uzdeva samazināt gala patērētājam rēķinus:”Šis samazinājums var notikt tikai uz sadales tarifu rēķina. “Augstsprieguma tīkla” tarifs ir sadales tarifa sastāvdaļa. Kad trīs lielākie patērētāji iet prom no “Sadales tīkla” uz “Augstsprieguma tīklu”, peļņas procents “Augstsprieguma tīklam” neapšaubāmi pieaugs, bet viņi vēl uzdrošinās celt tarifus.”

“Kad mēs runājām ar valdēm samazināt tarifus, “Sadales tīkls” tos samazināja, bet “Augstsprieguma tīkls” bija gatavs samazināt par diviem līdz trīs procentiem, taču viņi tarifus ne tikai nav samazinājuši, bet vēl pie SPRK aizgāja pēc paaugstinājuma,” turpināja bijušais ekonomikas ministrs.

Runājot par to, kādas varētu būt sekas pašlaik piedāvātā modeļa ieviešanai, Nemiro uzsvēra, ka elektrības tarifs noteikti pieaugs ne tikai uzņēmumiem, bet arī privātpersonām, jo sadales tīkla uzturēšanas izmaksas tiek dalītas uz galviņām. “Kļūst mazāk, uz ko dalīt, un iedzīvotājiem rēķins pieaugs. Mēs valdības deklarācijā esam minējuši nepieciešamību samazināt rēķinus, bet šī ir klaji pretēja darbība,” piebilda politiķis.

Viņš atklāja, ka jau tuvākajā laikā plānots sasaukt tautsaimniecības komisijas sēdi: “Komisijai ir parlamentārās uzraudzības funkcija, un mēs kā likumdevējs varam Finanšu ministrijai uzdot pārskatīt savus tarifus, ņemot vērā to, ka bijis uzdevums samazināt, nevis palielināt. Varam aicināt ministrus skaidrot šādu rīcību. Šis gan ir atkarīgs no komisijas deputātiem, jo nereprezentēju to kā savu ideju, bet kā deputātu vienotu uzskatu. Mēs redzam, ka cenām jāiet uz leju, nevis uz augšu!”