Nebanku kredītdevēji: pirmā pusgada dati uzrāda dramatisku nozares kritumu

Salīdzinot šā gada pirmā pusgada rezultātus ar aizvadītā gada atbilstošu periodu, nebanku kreditēšanas nozare piedzīvojusi būtisku kritumu – izsniegto kredītu apjoms samazinājies par 31%, savukārt izsniegto kredītu skaits par 20%, liecina Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas apkopotie dati.

Asociācijas vadītāja Baiba Fromane dramatisko nozares kritumu skaidro gan ar pieņemtajām likumdošanas izmaiņām, gan ar nozares īstenotajiem pašregulācijas pasākumiem.

“Valsts uzdevums ir radīt konkurences apstākļus, lai tirgū būtu kvalitatīvi pakalpojumi par iespējami zemāko cenu. Lai gan Ekonomikas ministrijas virzītās un Saeimas apstiprinātās izmaiņas nebanku kreditēšanas tirgus regulējumā ir atstājušas negatīvu ietekmi uz nozares kopējiem darbības rezultātiem, uzskatām, ka pieņemtais regulējums ir samērīgs. Tomēr šobrīd vissvarīgākais ir radīt stabilitāti valsts regulējumā. Ir jāļauj nozares uzņēmumiem pielāgoties jaunajām izmaiņām, nedrīkst ik pēc pusgada mainīt spēles noteikumus,” uzskata Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

Nebanku kreditēšanas nozares kopējais izsniegto kredītu apjoms šā gada pirmajā pusgadā bija 55,45 miljoni eiro, kas ir par 31% mazāk nekā aizvadītā gada pirmajos sešos mēnešos. Savukārt kopējais izsniegto kredītu skaits bija nedaudz virs 344 tūkstošiem, kas ir par 20% mazāk nekā iepriekšējā gadā.

Kopējais Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedru kredītportfelis uz šā gada 30. jūniju bija nedaudz virs 65,32 miljoniem eiro.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 70% no kopējās nozares tirgus daļas. Asociācijas misija ir veidot uzticamu, sociāli atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu kreditēšanas praksi, ko pozitīvi novērtē patērētāji un valsts reglamentējošās institūcijas, vienlaikus respektējot nebanku finanšu risinājumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.