Nākamgad minimālo mēnešalgu paredzēts celt līdz 700 eiro – uzņēmēji mudina tādā pašā apjomā celt neapliekamo minimumu

Sākot ar 2024. gada 1. janvāri minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros būs 700 eiro līdzšinējo 620 eiro vietā, liecina Labklājības ministrijas (LM) sagatavotie grozījumi. Tikmēr uzņēmēji mudina tādā pašā apjomā celt arī neapliekamo minimumu, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LRTK) prezidents Aigars Rostovskis.

Viņš norādīja: “Ideālā veidā algai būtu jānodrošina cilvēkam cieņpilna dzīve. Taču, ja uzņēmējiem liek maksāt vairāk mākslīgā veidā bez ekonomiska pamatojuma, daļai tas sagādā problēmas. Turklāt tādējādi spiediens būtu arī uz pārējām algām.”

Uzņēmēji aicina celt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamo minimumu, lai no bruto algas lielāka daļa nonāktu cilvēku maciņos.

“No valsts un ekonomikas viedokļa svarīgi, ka atalgojumam jābūt ekonomiski pamatotam. Ja ekonomika aug, uzņēmumi ir produktīvi, eksportē, tad jābūt dabiskai iespējai samaksāt relatīvi lielas algas. Ja tas tā nedarbojas un ir administratīvs spiediens, tad ir uzņēmumi, kas nevar samaksāt, parādās ekonomikas riski un tamlīdzīgi,” pauda LRTK vadītājs.

Kā zināms, pašreiz Ministru kabineta “Noteikumi minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu” nosaka, ka minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 620 eiro. Taču pērn pieņemtie grozījumi Darba likumā paredz, ka minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros no 2024.gada 1.janvāra nav mazāka par 700 eiro.