Minimālais vidusskolēnu skaits vienā skolā – 150 skolēni

Lai īstenotu kompetencēs balstītu izglītību, jānosaka vidusskolu klašu minimālais piepildījums – vismaz 150 skolēni jeb divas paralēlklases ar 25 skolēniem, intervijā LTV un Latvijas Radio sacīja Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Viņš norādīja, ka šobrīd Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajiem kritērijiem par mūsdienīgu vidusskolu neatbilst vairāk nekā 100 Latvijas vidusskolu. Visas skolas, kas kritērijus neizpilda, netiks slēgtas, bet tām nopietni būs jādomā par nākotni. Iespējama arī apvienošana.

Pēc ministra klāstītā, Rīgā ir aptuveni 40 izglītības iestādes, kas neatbilst šādiem kritērijiem. “Es saprotu, ka šie lēmumi nebūs populāri, bet ir jāatceras, ka viss tiek darīts, lai skolu tīkls būtu tāds, kas spēj attīstīties un piedāvāt kvalitatīvu izglītību, tādējādi apliecinot sabiedrībai, ka publiskais finansējums izglītībai tiek izlietots mērķtiecīgi,” sacīja Šadurskis.

Patlaban ir izstrādāti vidusskolu kritēriji divās grupās: kvalitatīvie un kvantitatīvie. Izglītības iestādes vidējos 12.klases centralizēto eksāmenu rezultātus iecerēts salīdzināt ar pirms trim gadiem kārtoto 9.klases eksāmenu rezultātiem.

“Tādā veidā mēs varam izmērīt skolu pievienoto vērtību. Ja skola darbojas pozitīvi, varētu būt atkāpe no kvantitatīvajiem kritērijiem,” sacīja ministrs.

Savukārt otrajā kritēriju grupā svarīgs būs klašu piepildījums. Lai īstenotu kompetencēs balstītu izglītību, jābūt minimālajam skolēnu skaitam skolā – vismaz divām paralēlklasēm ar 25 skolēniem katrā.

“Ja gribam iedot skolēnam 12.klasē izvēlēties tos priekšmetus, ko viņš grib apgūt padziļināti, lai “šī izvēle būtu reāla un skolā būtu iespējams ar pedagogiem nodrošināt šīs izvēles, jābūt minimālam skolēnu skaitam, lai tas vispār efektīvi strādātu,” skaidroja Šadurskis.

Šodien IZM notiks preses konference, kurā ministrija informēs par savu redzējumu par kritērijiem mūsdienīgai vidusskolai.

Jau vēstīts, ka skolēnu skaits skolās, skolu kvalitatīvie rādītāji, eksāmenu indeksi, reģionā pieejamā sporta infrastruktūra, iedzīvotāju skaita prognozes – šī un cita noderīga informācija turpmāk būs pieejama unikālā, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izveidotajā ģeotelpiskās plānošanas platformā “Skolu karte”.

Detalizēta interaktīva interneta vietne “Skolu karte” ir izstrādāta skolu tīkla pētījuma un attīstības modeļa ietvaros. Tā sniedz informāciju par vairāk nekā 600 vispārizglītojošajām skolām Latvijā, to kvalitātes un kvantitatīvajiem rādītājiem. Skolu kartē būs pieejama informācija gan par skolēnu kopskaitu, gan skaitu atsevišķās klašu grupās. Detalizēts un nozīmīgs informācijas apjoms ir veltīts skolu kvalitatīvajiem rādītājiem, t.sk. obligāto, dabaszinātņu un pamatskolas eksāmenu indeksiem, kas ļauj salīdzināt skolu kvalitātes rādītājus. Tāpat skolu karte sniedz iespēju uzzināt, kur un kāda sporta infrastruktūra pieejama reģionā, kā arī citu noderīgu, ar vispārējo izglītību saistītu informāciju.

Foto: Saeimas kanceleja