Eiropas Savienība (ES) un Turcija apgalvo, ka pirmdienas vakarā Briselē notikušajā samitā ir vienojušās par vispārīgu plānu, kā atvieglot migrācijas krīzi, taču atlika galīgā lēmuma pieņemšanu.
Eiropadomes prezidents Donalds Tusks paziņoja, ka visi nelegālie imigranti, kas ierodas Grieķijā no Turcijas, tiks atgriezti Turcijā. Par katru atgriezto sīrieti no Grieķijas, Turcija vēlas, lai ES pieņemtu citu, atzītu Sīrijas bēgli, un piedāvātu lielāku finansējumu un progresu ES integrācijai, Turcijas pilsoņiem nodrošinot bezvīzu režīmu ar ES.
Sarunas par plānu turpināsies ES sanāksmē 17.-18. martā, kad tiks panāktas sīkākas plāna detaļas.
Uzstājoties preses konferencē pēc samita, Turcija premjerministrs Ahmets Davutoglu paziņoja, ka Turcijaa veica “drosmīgu lēmumu akceptēt visus nelegālos imigrantus, balstoties uz pieņēmumu, ka par katru atgriezto sīrieti no Grieķijas salām, cits sīrietis būs izvietots Eiropā”.
Vācijas kanclere Angela Merkele pēc sarunām pastāstīja, ka priekšlikumi varētu būt nozīmīgs solis uz priekšu, ja tiktu veiksmīgi realizēti, uzsverot, ka “nelegālo migrāciju” ir jāpārvērš “regulārajā migrācijā”.
Francijas prezidents Fransuā Olans arī atzīmēja sarunu progresu, piebilstot, ka atbalsts Turcijai varētu tikt palielināts.