Meroni par “arestētās mantas” iespējamo izsaimniekošanu draud kriminālatbildība

Nav taisnība, ka bijušajam “arestētās mantas glabātajam” Rūdolfam Meroni nav jāuztraucas par kriminālprocesu — Rīgas Apgabaltiesas 22. februāra blakuslēmums ir spēkā un Meroni draud kriminālatbildība, vēsta “Pietiek.com.”

“Informācija, ka tieši konkrētais lēmums būtu pārsūdzēts līdz ar visu spriedumu un līdz ar to nebūtu stājies spēkā, nav pareiza. Lai arī, kā visiem zināms, spriedumu t.s. “101 sējuma” un “Aivara Parka” apvienotajās lietās kā nepamatotu pārsūdzējuši pilnīgi visi, tieši konkrētais blakuslēmums palicis spēkā un nodots izpildei,” norādījis Rīgas Apgabaltiesas preses sekretārs Raimonds Ločmelis.

Kā zināms, saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 533. panta pirmo daļu Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija 22.02.2021. nolēma krimināllietā Nr. 12812001408, Nr. 12812001608 pieņemt blakus lēmumu un informēt Valsts policiju par krimināllietā konstatētajiem apstākļiem — par Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas 2020. gada 17. augusta lēmuma neizpildīšanu —, jautājuma izlemšanai par kriminālprocesa uzsākšanu pret Meroni par Krimināllikuma 296. panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.

“Pietiek.com” atgādina, ka pagājušā gada 17. augustā Apgabaltiesa apmierināja pirms vairāk nekā 10 gadiem (!) iesniegtu advokāta Alda Allika lūgumu par Meroni atcelšanu no arestētās mantas glabāšanas, jo mediji nepārtraukti informēja par arestēto uzņēmumu iztukšošanu, pērkot zemi un villas Krētā, helikopterus Floridā, jahtas Egejas jūrā utt., sponsorējot izgāzušos mūzikas festivālu Francijā un taisot shēmas pat ar naftas notekūdeņiem. “Šis ir manā praksē ilgākais lūgums, ko beigās tiesa apmierina,” pēc šī lēmuma pieņemšanas “Dienai” teica Alliks.

Savukārt šī gada 22. februārī pieņemtais otrs blakuslēmums par policijas iesaistīšanu un jaunu kriminālprocesu attiecas uz pirmā nepildīšanu — nupat jau iet piecpadsmitais mēnesis, kopš arestētās uzņēmumu daļas nav tikušas nodotas Nodrošinājuma valsts aģentūrai, kas citu uzdevumu starpā glabā visādu kriminālprocesu gaitā arestētas materiālas vērtības.

Tiesas piesauktais Krimināllikuma 296. pants “Tiesas nolēmuma un prokurora priekšraksta par sodu neizpildīšana” nosaka: “Par tiesas nolēmuma vai prokurora priekšraksta par sodu neizpildīšanu vai izpildes kavēšanu, ja to izdarījusi persona, kurai tas pēc likuma vai uzlikta uzdevuma bija jāizpilda, — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

“Ņemot vērā to, ka blakuslēmums apelācijas kārtībā netika pārsūdzēts, tiesa to nosūtīja izpildei Valsts policijai,” apliecināja Ločmelis.

Situāciju, kurā citi Rīgas Apgabaltiesas 22. februāra nolēmumi tika pārsūdzēti, izņemot šo blakuslēmumu, varētu izskaidrot ar to, ka lēmuma “adresātiem” nemaz nav tiesības to pārsūdzēt. Proti, tiesības iesniegt pārsūdzības un protestus ir procesa dalībniekiem (prokurori, aizstāvība, advokāti un cietušie, kaut kādas tiesības ir arī kriminālprocesā aizskartās mantas pārstāvim), taču ne Rūdolfs Meroni, ne viņa sabiedrotajiem nav nevienā no šiem statusiem konkrētajā lietā. Savukārt Valsts policijai ir jānodrošina šī lēmuma izpilde, nevis tas jāapstrīd. Var izdarīt secinājumu, ka arī prokurori nav pret to iebilduši — citādi tas kārtējo reizi dotu pamatu komentāriem, ka prokurori ir uz vienu roku ar Meroni.

Medijs norāda uz to, ka Ločmeļa sniegtā informācija nāk trīsarpus mēnešus pēc tam, kad Rīgas Apgabaltiesas priekšsēdētājas palīdze Anna Lange skaidroja, ka blakuslēmums vēl jūlija sākumā nebija nosūtīts Valsts policijai izpildei — tobrīd tas vēl neskaitījās stājies likumīgā spēkā, jo to teorētiski vēl varēja pārsūdzēt līdz kādam 12. jūlijam. Taču, tā kā neviena no tiesvedības pusēm, kam pieder tiesības pārsūdzēt šādus blakuslēmumus, tās nav izlietojusi (būtu grūti iedomāties kaut vienu no lietas dalībniekiem, kas gribētu novērst iespēju Meroni saukt pie kriminālatbildības), tad blakuslēmums stājies spēkā. Tā izriet no Ločmeļa sniegtās jaunākās informācijas.

Savukārt Nodrošinājuma valsts aģentūra, kas gada laikā nespēja panākt, ka Meroni atdod tai uzņēmumu daļas glabāšanā, šomēnes paziņoja: NVA izsludinātais iepirkums arestētās mantas pārvaldīšanu un novērtēšanu beidzot tuvojoties noslēgumam.

Tagad Latvijas Universitāte (kā konsultante) gatavojot “tehniskās specifikācijas projektu, uz kura pamata par atbilstošiem atzītie pretendenti sagatavošot un iesniegšot savus piedāvājumus līguma noslēgšanai par faktisko darbu īstenošanu atbilstoši tehniskajā specifikācijā definētajam.” Bet konkrētus termiņus iestādes nosaukt nav spējušas. Tomēr arī šīs grūtības neattiecas uz tiesas blakuslēmumu, kas nodots izpildei Valsts policijai.

Foto: F64