Mazumtirdzniecības apgrozījums martā turpināja kristies

Martā mazumtirdzniecības apgrozījuma krituma apmērs turpināja pieaugt. Tā martā, salīdzinot ar 2008. gada martu, kritums sasniedza 27.3%. Kā bija gaidāms, lielāks apjoma samazinājums bija nepārtikas precēm (-30.7%). Par 20.6% samazinājās pārtikas preču apgrozījums, ziņo SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Kopējo mazumtirdzniecības apjoma kritumu nedaudz piebremzēja degvielas mazumtirdzniecība, kuru atskaitot nozares kritums bija 29.7%. Pirmajā ceturksnī nozares kritums bija 24.5% apmērā.

Nozare piedzīvo ļoti krasu kritumu, kura inerce tikai pastiprinās. Milzīgais kritums ir adekvāts ekonomikā notiekošajam. Pēc nesamērīgā un nekontrolētā patēriņa pieauguma notiek pretēja tendence samazinājuma virzienā. Ja patēriņa pieaugums straujās izaugsmes gados tiktu kontrolēts, ierobežots, pašreizējais samazinājums arī būtu mazāks. Tāpat jāatzīmē, ka valdības iespējas vietējā patēriņa stimulēšanai ir visai niecīgas. Tāpēc, lai palielinātu noietu, uzņēmējiem aktīvi jālūkojas citu tirgu virzienā.

Lielu lomu patēriņa kritumā spēlē valdošā neskaidrība ap gaidāmajām strukturālajām reformām valsts pārvaldē un attiecīgi, vai valsts saņems nākamo aizdevuma daļu. Patērētāju rindas retina arī strauji augošais bezdarba līmenis. Tādēļ aug arī vēl patērēt spējīgo pilsoņu piesardzība.  Samazinās ienākumi, bet atlikušie brīvie līdzekļi tiek uzglabāti drošības sajūtai. Nevar arī apgalvot, ka visi uzņēmēji atbilstoši reaģē iedzīvotāju pirktspējas kritumam, veidojot savu cenu politiku. Tā visa ietekmē liela daļa iedzīvotāju atliek lielākus pirkumus un pāriet ekonomiskā režīmā, iegādājoties tikai pirmās nepieciešamības preces.

Nozarē nekādas pozitīvas pārmaiņas tuvākajā laikā nav gaidāmas, saglabāsies līdzšinējā tendence, kas turpinās dzēst iepriekšējo gadu pārmērības. Tā atmetīs nozari par vairākiem gadiem atpakaļ, bet inerce var saglabāties vēl ilgi, ja nemazināsies neskaidrība un netiks veikti ekonomiku veicinošie pasākumi un reformu īstenošana iestigs politiskajā neizlēmībā. Attiecīgi saglabāsies arī patērētāju piesardzība. Uzsvars paliks uz pirmās nepieciešamības preču iegādi, tādejādi pārtikas preču kritums būs mazāks par nepārtikas. Tomēr jāņem vērā pieaugošā tiešās pārtikas preču tirdzniecības popularitāte, kas nozīmē, ka šie līdzekļi pazūd no veikalu plauktiem un attiecīgi no kopējā apgrozījuma uzskaites.

Avots: Bizness.lv