Matīss nav pārliecināts, ka “airBaltic” vadība neturpina Krievijas lidmašīnu iegādi

Saeimas deputāts un bijušais satiksmes Anrijs Matīss (V) nav pārliecināts, vai nacionālās aviokompānijas “airBaltic” vadība neturpina Krievijā ražoto lidmašīnu “Sukhoi” iegādi.

Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” Matīss atzina, ka aviokompānijai nepieciešams papildus finansējums, lai attīstītos un nomainītu floti.

Viņš norādīja, ka akcionārā līgumā ir ielikts punkts, kas ierobežo lidmašīnu iegādi, taču, kā arī premjere atzinusi, tā īsti kompānijas vadības lēmumus ietekmēt nevar.

Viņš uzsvēra, ka akcionāru līgums ir līgums starp akcionāriem: “Uzņēmuma valde tāpat rīkojas saskaņā ar Komerclikumu, kurā ir rakstīts, ka ir jāstrādā kā gadīgam un rūpīgam saimniekam un jāpieņem saimnieciski izdevīgākie lēmumu, un ja šis piedāvājums par Krievijas lidmašīnu iegādi būs izdevīgākais, tad kādas būs sankcijas vadībai – tas nav paredzēts,” norādīja Matīss.

Tāpat atklāts jautājums esot par finansējuma piesaisti, norādīja deputāts, piebilstot, ka pašreizējā finanšu investora piesaiste un jaunu saistību uzņemšanās var vēlāk traucēt stratēģiskā investora atrašanu.

Vaicāts, vai atbalstīs balsojumu par aizdevumu “airBaltic”, Matīss atbildēja izvairīgi, norādot, ka par to rūpīgi vēl jāpadomā. Vienlaikus bijušais satiksmes ministrs norādīja, ka Saeimā debates būs un ir skaidrs, ka finansējums aviokompānijai ir nepieciešams.

Jau vēstīts, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vakar slēgtā sēdē atbalstīja 80 miljonu eiro aizdevumu aviokompānijai “airBaltic”.

Šodien par šo jautājumu lems Saeima.

Jau vēstīts, ka valdība ārkārtas sēdē ceturtdien, 19.novembrī, nolēma pilnvarot Satiksmes ministriju parakstīt akcionāru līgumu ar “airBaltic” atrasto investoru pēc pozitīva Saeimas lēmuma saņemšanas par valsts aizdevuma lidsabiedrībai kapitalizāciju.

Kā zināms, valdība pēc vairāk nekā četru stundu garām diskusijām akceptējusi finanšu konsultanta “Prudentia” atrasto investoru Latvijas nacionālajai aviokompānijai “airBaltic” – Vācijas uzņēmēju Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu, kura piedāvājums paredz ieguldīt aviokompānijā 52 miljonus eiro, bet valstij attiecīgi būtu jāiegulda 80 miljoni eiro.

Kopējais Latvijas aviokompānijas jaunais kapitāls 132 miljonu eiro apmērā veicināšot biznesa plānu un flotes modernizēšanu.