Mājokļu deficīts valdzina

Mājokļu deficīts ceļ mājokļu cenas, bet mājokļu cenu celšanās veicina deficītu. Rīgas standartapbūves un Vecrīgas mājokļi veido divus pilnīgi dažādus mājokļu tirgus, kuros viena un tā pati morāle valda ar atšķirīgiem līdzekļiem.

Visi nekustamo īpašumu tirdzniecības starpnieki saredz cenu pieaugumu standartapbūves tirgū. Vēl otrs aspekts mākleru vienprātībai ir viņu nosaukto cenu līmeņu izlīdzināšanās. Kur augstāka cena, tur lēzenāks cenas pieaugums, un otrādi: Ober Haus martā +5=630 eiro par mājokļa kvadrātmetru, Arco Real Estate +6=628, Latio +7=617. Cenu celšanās tiek izskaidrota ar ierobežotu piedāvājumu. Tiktāl viss burtiski atbilst skolas mācību grāmatām, bet nākamais cenu pieauguma solis ir jāpaskaidro. Proti, cenu celšanās veicina sevi, ierobežojot mājokļu piedāvājumu, jo mājokļu īpašnieki nolemj nešķirties no īpašumiem, kuri kļūst aizvien vērtīgāki. Tagad var rēķināt, ka tukša mājokļa cenas pieaugums pārsniedz mājokļa uzturēšanas izdevumus arī tad, ja to nav izdevies izdevīgi izīrēt.

Mājokļu dārdzība veicina pati sevi arī Rīgas centrā, kur Vecrīga uztur cenu līmeni virs 4200 eiro par kvadrātmetru. Tur īpašumu attīstītāji labāk nogaida, lai uzturētu cenas šādā līmenī ar ierobežotu piedāvājumu, nevis cenšas sagatavot pārdošanai tik daudz īpašumu, cik to ļautu attīstītājiem pieejamie līdzekļi. Arco Real Estate valdes loceklis Māris Laukalējs izpauda NRA.lv, ka aiz labi uzturētām centra namu fasādēm neizmantotu telpu ir daudz vairāk, nekā varētu iedomāties, spriežot pēc tā, ka nams nemaz neizskatās pēc pamesta grausta.

Gan starndartapbūves dzīvokļu, gan ekskluzīvo namu īpašnieki riskē, ka pircēju un naudas plūsmas var apsīkt ātrāk, nekā viņi laidīs savus īpašumus tirgū. Ekskluzīvo īpašumu tirgu šūpo politiķu paziņojumi par un pret uzturēšanās atļauju došanu ārzemniekiem apmaiņā pret mājokļu pirkumiem. Pagaidām situācija ir labvēlīga labāko standartapbūves mājokļu pārdevējiem, no kuriem mājokļus nopērk tie vietējie iedzīvotāji, kuri vispirms painteresējušies, vai nevar tikt ekskluzīvajos namos. Nē, tur gaida ārzemniekus, t. i., cilvēkus ar tik lielu naudu, kāda Latvijā retums. Ja nu 4200 eiro par kvadrātmetru viņi samaksāt nespēj un par 2000 viņiem maz ko piedāvā, tad pērk par 600+, un visi laimīgi.

Arnis Kluinis