LVRTC vadītājs: E-paraksts aizvien nav galvenais rīks e-pakalpojumu lietošanā

Lai gan e-paraksts Latvijā ieviests jau pirms desmit gadiem, tas aizvien nav galvenais rīks e-pakalpojumu lietošanā, otrdien intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atzina Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Pašlaik Latvijā ir pieejami trīs droša elektroniskā paraksta veidi – virtuālais eParaksts, eParaksts viedkartē un eParaksts eID kartē. Bokta gan atzīst, ka desmit gados attiecībā uz e-parakstu ne visi mērķi ir sasniegti. Tāpēc valstij būtu jāizšķiras, ar kuru rīku tā vēlas sniegt savus e-pakalpojumus.

Viņš atklāja, ka to cilvēku skaits, kas lieto e-parakstu, aizvien ir nepietiekams. E-paraksts aizvien nav galvenais rīks e-pakalpojumu lietošanā. “Vajadzīgs izšķirošais solis, ar kuru rīku valsts vēlas sniegt savus e-pakalpojumus,” pauda Boka.

Viņš gan atzina, ka pati valsts e-parakstu izmanto pasīvi. Aktīvāk to izmanto Valsts ieņēmumu dienests un Uzņēmumu reģistrs.

Lai arī Latvijai salīdzinājumā ar Eiropas Savienību ar e-parakstu iet labi. Taču nav izdevies sasniegt mērķi, kuru savulaik izvirzīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ka valsts iestādēm savstarpēji 90% gadījumu jāizmanto elektroniskie dokumenti.

Foto:freephotocc//https://pixabay.com/en/users/freephotocc-2275370//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/