LU reputāciju, iespējams, centīsies glābt uz RPIVA rēķina

Sabiedrībā skaļu rezonansi izsaucis Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paziņojums, ka Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) tiek plānots pievienot Latvijas Universitātei (LU), kaut gan pirmā norāda, ka tās rīcībā nav neviena dokumenta, kas apliecinātu potenciālās tās statusa izmaiņas.

Somijā pedagogu profesionālajā izglītošanā tiek investētas milzīgas summas, kamēr Latvijā pedagogiem ik gadu jācīnās par konkurētspējīga atalgojuma piešķiršanu. Tā vietā, lai sāktu ar profesionālas izglītības jomas sakārtošanu, veiktu tās kvalitātes uzlabošanu, pieejamību un efektivitāti, partija “Vienotība”, kuras pārziņā atrodas Izglītības un Zinātnes ministrija, plāno īstenot vienīgās pedagoģiskās akadēmijas RPIVA reorganizāciju, tādējādi vēl vairāk iedragājot pedagogu darba prestižu un likvidējot vienīgo no augstskolām, kas piedāvā kvalitatīvas dažāda līmeņa studiju programmas vairākās Latvijas pilsētās.

IZM pēc būtības ignorē faktu, ka RPIVA nepārtraukti attīstās, iegulda darbu studiju mācību programmu pilnveidošanā un mācībspēku kvalifikācijas paaugstināšanā, kā arī RPIVA ir krīzi pārvarējusi reorganizējoties un optimizējoties, nevis paļāvusies uz dotācijām. “Vienotības” vadītā ministrija apdraud augstākās izglītības pieejamību arī reģionos, jo, izņemot Rīgu, augstskolai ir filiāles arī Kuldīgā, Madonā, Ventspilī, Tukumā, Alūksnē, Cēsīs, Jēkabpilī un Bauskā.

Kā uzsver RPIVA rektore Daina Voita, saskaņā ar likumu, lēmumu par augstskolu reorganizāciju pieņem Ministru kabinets (MK) pēc ministra ierosinājuma. Rektore uzskata, ka tas nav noticis un likumdošanas vara tiek ignorēta.

RPIVA reorganizācijas rezultātā šai augstskolai paredzēto finansējumu plānots pārdalīt LU, tāpat tai piešķirot arī RPIVA paredzētās budžeta vietas. Tāpat daļa finansējuma un budžeta vietu varētu nonākt arī citās augstskolās, kas reorganizācijas rezultātā pārņems kādas studiju programmas un attiecīgi arī studentus. IZM savu lēmumu augstskolas apvienot skaidro ar to, ka ik gadu tiek sagatavots nozīmīgs pedagogu skaits, apmēram 1000, taču tikai 200–400 iekārtojas darbā skolās.

Kā par sagadīšanos, RPIVA reorganizācija tiek plānota tieši laikā, kad Latvijas Universitātes studentu skaits ik gadu samazinās, kaut gan pagaidām LU joprojām ir vienīgā Latvijas augstskola, kas iekļuvusi prestižā pasaules augstskolu reitingā. Pašlaik Latvijas Universitāte ieņem 651.-700 vietu vienā no prestižākajiem pasaules augstskolu reitingiem – QS World University Rankings, taču nākamajos pārskata periodos, ja atklātībā nāks dati par studentu skaita negatīvajām izmaiņām, LU var tikt no tā izslēgta.

Ar, iespējams, negodīgiem līdzekļiem cenšoties celt Latvijas Universitātes reitingu, kas studentu skaita samazinājuma dēļ varētu ciest, “Vienotība” ir izvēlējusies upurēt specializēto pedagoģisko augstskolu, kurai ir būtiska loma reģionos, kā arī augstskolā pastāvošās studiju programmas, kas nav pielīdzināmas citur esošajām programmām. RPIVA, kas jau ir sākusi studējošo ziemas uzņemšanu, uzskata, ka ministrija ar šādu paziņojumu tikai tracina esošos un topošos augstskolas studentus, pasniedzējus ne tikai Rīgā, bet arī visos Latvijas novados, kuru iedzīvotājiem ir iespēja iegūt izglītību RPIVA filiālēs.