LOSP: Lauksaimniecības politikai ir jābūt vienlīdzīgai gan krīzes apstākļos, gan ikdienā

Šodien, 18.septembrī Rīgā ierodas, Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs, lai tiktos ar Zemkopības ministru Jāni Dūklavu, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), un citu lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem, lai apspriestu Krievijas sankciju pret ES lauksaimniecības produktiem iespējamās sekas un ietekmi uz Latvijas lauksaimniecības nozares konkurētspēju un diskutētu par iespējamajiem palīdzības instrumentiem no ES puses, informē LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne.

Eiropas lauksaimniecības sektorā šis ir smags brīdis, ko ietekmējis Krievijas noteiktais embargo, kā arī Āfrikas cūku mēris un tā izrietošās sekas. Galvenais sarunu temats, kas attiecas uz visām lauksaimnieku problēmām, joprojām ir nevienlīdzīgais Latvijas lauksaimnieku stāvoklis uz pārējo ES dalībvalstu fona. Sarunās īpaši tiks akcentēta arī atbalsta nepieciešamība – ārkārtas situācijas pasākumu ieviešanas gaita augļu un dārzeņu sektorā, kas ir īpaši ātri bojājošs produkts un nespēj ilgstoši gaidīt situācijas atrisinājumu.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs norāda: „Latvijas lauksaimnieki strādā nevienlīdzīgos konkurences apstākļos, jo mūsu lauksaimniekiem ražošanā izejvielu, veterināro zāļu, traktortehnikas izmaksas ir vienādā vai pat augstākā līmenī, nekā pārējo Eiropas Savienības dalībvalstu lauksaimniekiem – toties atbalsta maksājumi mūsu lauksaimniekiem joprojām ir viszemākie Eiropas Savienībā. Vai tiešām tas ir godīgi?”

Kaut arī par jauno lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru nominēts Īrijas pārstāvis Fils Hogans, tomēr jaunais EK sastāvs vēl formāli jāapstiprina Eiropas Parlamentam, kur balsojums paredzēts oktobrī. Līdz ar to Dačana Čološa vizīte Latvijā drīzāk ir simboliska, lai nodotu ES dalībvalstu svarīgāko informāciju jaunajam amata kandidātam.