LOSP: Latvijas ekonomikai nozīmīga ir vietējo resursu ekonomiska izmantošana

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina jaunos valdības veidotājus, pieņemot valsts līmeņa lēmumus enerģētikas nozarē, saprast, ka Latvijas ekonomikai nozīmīga ir vietējo resursu ekonomiska izmantošana, informē LOSP pārstāve Krista Garkalne.

Aicinot iedzīvotājus pirkt Latvijā ražoto produkciju – ir aizmirsts piebilst, ka lauksaimniecības produkcijas pašizmaksā līdz pat 60 % sastāda energoresursi, kā arī loģistikas izdevumi, kuri dažreiz var pārsniegt pašas ’produkcijas pašizmaksu’. Lai uzlabotu un turpmāk nodrošinātu elektroenerģijas patērētājus ar lētu un drošu vietējo pašražoto elektroenerģiju, jāveic noteikti pasākumi:

Jānosaka prioritāte sabiedrībai pieejamas, videi draudzīgas, plaši apgūstamas enerģijas ieguvei (resursi – saule, vējš, ūdens, biomasa), arī mājsaimniecību līmenī un tas nozīmē:

1) rosināt un mainīt vairākus ierobežojumus likumdošanā, kas bez būtiskas argumentācijas šobrīd dod iespēju amatpersonām liegt zemes īpašniekiem savos īpašumos ražot elektroenerģiju savām vajadzībām;

2) izmainīt likumdošanu, lai par faktiskām un diferencētām izmaksām saražotās elektroenerģijas pārpalikumu, ko pašas saimniecības attiecīgā laika posmā nepatērē vai patērē citā attālinātā vietā no tās ražošanas savām vajadzībām, dod tiesības pārvadīt pa Latvenergo „Sadales tīkla” īpašumā esošām elektropārvades līnijām. Pašlaik tiek pieļautas nepamatoti lielas elektroenerģijas pārvades izmaksas, neņemot vērā elektroenerģijas pārvades attālumus.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs norāda: “LOSP dalīborganizāciju biedri – lauksaimniecības produkcijas ražotāji, pārstrādātāji un speciālisti ir aprēķinājuši un uzskata, ka pilnīgi rentabli var saražot pašražoto elektroenerģiju savām vajadzībām un pārpalikumu realizēt tuvumā esošiem elektroenerģijas patērētājiem par analogu cenu, par kādu to iepērk šodien no Latvenergo, bez augstajām obligātās iepirkuma komponentes (OIK) izmaksām. Nosacījums – elektroenerģijas pārvades izmaksām jābūt diferencētām un atkarīgām no tās pārvades attāluma. Turklāt nav vajadzīgas no valsts nekāda veida dotācijas, tikai atcelt nepamatotos pašražotās elektroenerģijas ražošanas ierobežojumus.”