Atsevišķas pašvaldības izdara spiedienu uz pedagogiem, kuri plāno piedalīties streikā, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atklāja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.
“Diemžēl esam saņēmusi informāciju no mūsu biedriem, ka atsevišķas pašvaldības un izglītības iestāžu vadītāji izdarījuši šādu spiedienu, un tas pārkāpj Streika likumu un Satversmi,” norādīja Vanaga.
LIZDA vadītāja gan atteicās pagaidām atklāt šo pašvaldību nosaukumus, norādot, ka situāciju mēģinās atrisināt mierīgi. Viņa atklāja, ka šajā sakarā šodien paredzēta arī tikšanās ar Latvijas Pašvaldību savienību.
Ja situāciju neizdosies atrisināt mierīgi, LIZDA būšot spiesta nosaukt šīs pašvaldības publiski, norādīja Vanaga.
Vaicāta, kur šādi gadījumi novēroti, Vanaga norādīja, ka spiedienu uz pedagogiem izdara gan lielajās pilsētās, gan mazajos novados.
Pirmdien LIZDA izplatīja publisku paziņojumu, vēršot uzmanību, ka “nav pieļaujami ar draudiem un pretlikumīgām darbībām iebiedēt, atturēt un aizliegt izglītības darbiniekiem piedalīties streikā, ja tā ir viņu brīva izvēle”.
LIZDA seko līdzi norisēm visos Latvijas reģionos un ir gatava iesaistīties ar aktīvu rīcību, vēršoties pie Valsts darba inspekcijas, ja novēros un saņems informāciju, ka tiek pārkāpti demokrātiskas valsts principi un cilvēka pamattiesības.
LIZDA atgādina, ka Streiku likuma 4. pants nosaka, ka piedalīšanās streikā ir brīvprātīga. Darbinieku nedrīkst nedz piespiest piedalīties streikā, nedz arī neļaut viņam piedalīties arodbiedrības likumīgi izsludinātajā streikā, savukārt, 26.pants paredz – streikotājam tiek saglabāta darba vieta, dalība streikā nav uzskatāma par darba tiesību pārkāpumu un nevar būt par pamatu disciplinārai sodīšanai vai darbinieka atlaišanai no darba.