Eirozonas dalībvalstis izmaksās Grieķijas banku rekapitalizācijai 10 miljardus eiro

Eirozonas dalībvalstis piekritušas izmaksāt nepieciešamos līdzekļus Grieķijas banku rekapitalizācijai, vienojieties, ka valsts varas iestādes ir pabeigušas pirmo atskaites punktu kopumu un īstenojusi finanšu sektora pasākumus, kas uzskatāmi par būtisku soli veiksmīgam rekapitalizācijas procesam.

Šī vienošanās ļauj no eirozonas krīzes fonda pārskaitīt vajadzīgos finanšu līdzekļus 10 miljardu eiro vērtībā Grieķijas lielāko banku rekapitalizācijai, publiskā paziņojumā apstiprināja Nīderlandes finanšu ministrs Jeruns Deiselblūms.

Lēmums sekoja pēc tam, kad Grieķija bija apstiprinājusi likumprojektu, kas paredz būtiskas reformas bankas pārvaldības noteikumus. Lai arī priekšlikumu norādīja trīs parlamenta locekļi, Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs noraida runas, ka viņa koalīcija, kas veidota kopā ar “Neatkarīgo grieķu” partija varētu būt nestabila.

Viņš atklāja, ka valdība iesniegs savus priekšlikumus par galvenajām reformām, tostarp pensiju un izglītības reformu. Ciprs svētdien aicinājis valsts amatpersonas un sociālos partnerus uz dialogu saistībā ar nepieciešamajām reformām pensiju jautājumā.

“Mēs plānojam turpināt kopējās reformas, lai radītu taisnīgāku un dzīvotspējīgāku pensionēšanās sistēmu,” norādīja Ciprs.

“Dziļākas reformas prasa plašāku vienprātību un es gribu ticēt, ka lielākā daļa politiskie spēki ir gatavi šai diskusijai,” sacīja Ciprs.

“Panāktā vienošanā, kas ietver 2 miljardus eiro izmaksu Grieķijai, veicinās uzticības atjaunošanu Grieķijas ekonomikai,” norādīja Deiselblūms.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu. Drīzumā Grieķija varētu saņemt 2 miljardus eiro no starptautisko kreditoru aizdevuma.

Par galveno uzdevumu izvirzīta Grieķijas lielāko banku rekapitalizācija. Eiropas Centrālās banka (ECB) stresa tests pagājušā mēnesī uzrādīja, ka Grieķijas bankām nepieciešami kopumā 14,4 miljardi eiro, lai izdzīvotu nelabvēlīgo ekonomisko apstākļu vidū. Kad solītās reformas tiks izpildītas diskusijas un tās kreditoru sarunas varēs pāriet nākamajā līmenī.

Jau vēstīts, ka atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.