Lietuvā pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām; PVD atgādina par biodrošību

Lietuvā, Paņevežas apgabalā, nekomerciālā cūku novietnē ar trim cūkām, konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) Latvijas cūku turētājiem atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, ir stingri jāievēro biodrošība.

Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem.

Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.

Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Atgādinām, ka šogad Latvijā ACM konstatēts jau 601 meža cūkai un prognozējams, ka inficēto meža cūku skaits turpinās pieaugt tikpat strauji kā līdz šim. Tas nozīmē arī lielāku apdraudējumu mājas cūkām.