Pēc vairāku mēnešu garām un sarežģītām diskusijām, Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) pārstāvjiem beidzot izdevies panākt vienošanos par “Brexit” nosacījumiem.
Britu raidorganizācija BBC vēsta, ka līguma sākotnējais variants par valsts izstāšanos no bloka šodien tiks izskatīts īpaši sasauktā Lielbritānijas valdības sēdē un par to jau panākta vienošanās tehniskā līmenī, kas nozīmē, ka ir saskaņots sākotnējais dokumenta teksts.
Kabinets tiksies šodien, lai izskatītu līguma projektu, par kuru vienojušās sarunu delegācijas Briselē, un izlemtu par nākamajiem soļiem.
Zināms, ka līdz ar līgumu, izdevies atrisināt arī Ziemeļīrijas un Īrijas robežproblēmu. Uz robežas netiks izvietoti muitas posteņi vai citi šķēršļi, taču nesniedz komentārus, kā plānots nodrošināt preču un iedzīvotāju kontroli starp abām valstīm.
Dokumentā arī paredzēts 21 mēnesi ilgs pārejas periods pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka nākamā gada 29. martā, kura laikā Apvienotajai Karalistei būs jāievēro ES tiesību normas. Saskaņā ar tā dēvēto sarunu direktīvu Lielbritānijai šajā laikā būs jāturpina ievērot ES tiesību normas gluži tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izņēmums būs tikai tas, ka britu politiķi un diplomāti vairs nevarēs piedalīties kopīgo Eiropas lēmumu pieņemšanā.
Lielbritānija, izstājoties no ES, samaksās aptuveni 39 miljardus mārciņu (45 miljardus eiro).
Otrdienas vakarā katrs ministrs atsevišķi izsaukts uz sarunām ar premjerministri Terēzu Meju. Ministriem būs jāizlemj, vai viņi atbalsta vienošanos, un ja ne, vai pamest valdību.
Kā zināms, Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019. gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29. marta un ilgtu gandrīz divus gadus – līdz 2020. gada 31. decembrim.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons