Lai gan Eiropas Savienības (ES) amatpersonas uzskata, ka sarunu gaitu apdraud britu iekšpolitiskās problēmas, Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pirms izšķirošās „Brexit” sarunu kārtas norādījusi, ka bumba atrodas ES laukuma pusē.
Jau ziņots, ka nākamā sarunu kārta norisināsies 19.oktobrī. Šajā kārtā plānots izlemt vai sarunās panākts pietiekams progress izstāšanās jautājumos, lai pārietu pie sarunām par Apvienotās Karalistes un bloka turpmākajām attiecībām, tostarp par savstarpējo tirdzniecību.
Tomēr, lai gan izstāšanās noteiktais termiņš tuvojas izskaņai, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers uzskata, ka samita pozitīva lēmuma panākšanai būtu nepieciešams brīnums un prognozes šobrīd esot drūmas.
Briseli īpaši satrauc Mejas iekšpolitisko pozīciju sašūpošanās pēc viņas runas Konservatīvās partijas kongresā.
„Sagaidot nākamo kārtu, bumba ir viņu laukuma pusē. Tomēr ar optimismu sagaidu, ka mēs saņemsim pozitīvu atbildi. Esmu pārliecināta, ka pastardienas pareģi kļūdās,” pauž Meja.
EK sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē cerēja, ka līdz oktobra beigām būtu iespējams panākt pietiekošu progresu sarunās par Lielbritānijas izstāšanos no ES, taču trīs svarīgākajos jautājumos par Lielbritānijā šobrīd dzīvojošo ES pilsoņu tiesībām, par tā dēvēto izstāšanās rēķinu un par Īrijas un Ziemeļīrijas robežu sarunas faktiski nonākušas strupceļā.
Tomēr Londona vēlas sākt sarunas par abu pušu nākotnes attiecībām, tostarp par savstarpējo tirdzniecības līgumu, cik drīz vien iespējams.
Dalībvalstu galvaspilsētās pieaug bažas, ka Meja vairs nekontrolē situāciju pašas valdībā un ka tas tālākas sarunas ar Londonu var padarīt par neiespējamām.
Kā minēts iepriekš, ES dalībvalstu līderi 19. un 20. oktobrī sapulcēsies uz samitu, lai lemtu par to, vai pāriet sarunās uz nākamo fāzi.
Eiropas Parlamenta (EP) Tautas partijas frakcijas vadītājs Manfrēds Vēbers uzsvēra, ka, viņaprāt, pašreiz svarīgākais jautājums ir, kas runā Lielbritānijas valdības vārdā.
Kā zināms, Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/