LGK vadītāja par ienākumiem ārzemēs – kurus deklarēt un par kuriem maksāt nodokli

Ceturtdien, 14. martā, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024”, kurā jomas zinošākie eksperti dalījās ne tikai ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par likumdošanas izmaiņām, bet ieskatījās arī jaunākajās grāmatvedības tendencēs. Konferencē piedalījās arī grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Grāmatvedības kluba (LGK) vadītāja Jadviga Neilande, kas aplūkoja jautājumu par ienākumiem ārzemēs.

Viņa uzsvēra, ka likums nosaka, ka Latvijas rezidents deklarē visus ārvalstīs gūtos ienākumus. “Savukārt cilvēkiem, kas ir pārcēlušies uz ārzemēm, šeit, Latvijā, nodokļi jāmaksā nav. Mēs uz viņiem skatāmies kā nerezidentiem,” kā svarīgu aspektu atzīmēja LGK vadītāja.

“Ienākuma veidi, kas nav apliekami ar nodokli, ir noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.pantā, savukārt ienākuma veidi, kas ir apliekami ar nodokli, ir noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”,” norādīja J.Neilande.

Viņa skaidroja, ka, ja ienākums saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.pantu ir apliekams ar nodokli, tad primāri piemēro starptautiskās nodokļu konvencijas (starptautisko līgumu par dubulto nodokļu nepalikšanu). “Ārvalstīs samaksāto nodokli ir tiesības samazināt par Latvijā aprēķināto nodokli,” norādīja LGK vadītāja.

Viņa norādīja uz to, ka darba algu ar nodokli neapliek, kas gūta ES, EEZ un valstī, ar kuru noslēgta konvencija. Arī dividendes ar nodokli neapliek, ja izmaksā ES, EEK un valstis, ar kurām noslēgta
konvencija. Vienlaikus saņemtās dividendes no zemu nodokļu valstīm ir apliekamas ar nodokli.

“Ārvalsts pensijas apliek ar nodokli Latvijā. Piemēro Latvijā noteikto pensionāra neapliekamo minimumu pensijām 6000 EUR gadā. Nodokli nepiemēro pensijām no dažām valstīm, piemēram, ASV. Jālasa konvenciju 18. pants,” uzsvēra J.Neilande.

Savukārt, ja Latvijas Republika nav noslēgusi starptautisko līgumu par dubulto nodokļu neaplikšanu, tad piemēro Latvijas tiesību aktus.

“Gūstot ienākumus no zemu nodokļu valstīm un tām valstīm, kas nesadarbojas nodokļu jomā, piemēro Latvijas tiesību aktus. Piemēram, gūstot ienākumus Krievijā, nodokļu samazinājumu vai atbrīvojumu no nodokļa nepiemēro. Jo iepriekš noslēgtā nodokļu konvencija ar šo valsti nav spēkā,” norādīja J.Neilande, piebilstot, ka vienlaikus pastāv arī izņēmumi.

Biznesa konferencē “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024” piedalījās arī Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju komitejas vadītāja Lilita Beķere, LR Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmārs Šņucins​, sertificēta grāmatvede, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes nodokļu un grāmatvedības kursu pasniedzēja, ārpakalpojuma grāmatvede Aļona Irmeja, “Orients Audit & Finance” partnere biznesa attīstībā, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedrs Jekaterina Novicka, LR Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Ilze Palmbaha, grāmatvedības un darba likumdošanas eksperte, lektore, SIA BRUTO 7 vadītāja, Alberta koledža viesdocētāja Līga Alberliņa, grāmatvedības un nodokļu eksperte, mācību centra vadītāja Inga Pumpure, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs grāmatvedības eksperte Linda Puriņa un BDO vecākā nodokļu konsultante Svetlana Nesinova.

Publicitātes materiāls