Ja vēlamies izrāvienu, tad ir jādomā, kā piesaistīt resursus, intervijā “Neatkarīgajā” sacīja Ventspils pilsētas domes deputāts Aivars Lembergs.
Vaicāts, vai viņam ir vīzija, kas Latvijas valstij jādara, lai nopelnītu naudu, kādi lēmumi būtu jāpieņem, lai mēs izrautos no nabadzības, Lembergs norādīja: “Pirmais lēmums, jautājums, kā iegūt līdzekļus, tiek padarīts par galveno darba kārtības jautājumu. Kamēr tas tā nav noformulēts, nekas nemainīsies. Ja jūs sev nedodat uzdevumu atrast darbu un nopelnīt naudu, vai tad jūs nopelnīsiet? Ja neiesiet strādāt, jūs naudu nenopelnīsiet. Valdība nestāda tādu uzdevumu – nopelnīt naudu.”
Viņš turpināja: “Viņi redz uzdevumu saņemt to, kas valstij pienākas, un saņemt to, ko kāds dod. To, ko dod, piemēram, Eiropas Savienība. Valsts attīstībai nepieciešams resurss. Ja vēlamies izrāvienu, tad ir jādomā, kā piesaistīt resursus. Ir ārējais resurss, piemēram, kreditēšana.”
Lembergs norādīja, ka Kučinska valdība pieņēma lēmumu darīt visu, lai bankas minimizē kreditēšanu. “Bankām tika radīti tādi apstākļi, lai tās maksimāli maz kreditētu. Lai varētu kreditēt, vajadzīgi aktīvi. Kučinska valdība pieņēma lēmumus, un pārējās valdības to ir atbalstījušas, lai bankas minimizētu aktīvus. Lai bankas kreditētu, tām nevar dot pavēli kreditēt. Jābūt stimuliem. Ja jūs pasakāt, ka no banku aktīviem tikai 5% var būt nerezidentiem, tad jūs šo bankas resursu esat ļoti ierobežojuši. Bez tam šobrīd Latvija būtiski atpaliek atveseļošanās fondu naudas izmantošanā. Mēs varam pazaudēt daļu tās naudas, ko mums dod,” sacīja politiķis.
“Nākamais piemērs. Mums ir stratēģiskie partneri, kuriem šeit ir būtiskas ģeopolitiskas intereses. Būtu tikai loģiski, ja stratēģiskais partneris stimulētu savus uzņēmējus attīstīt apstrādājošo rūpniecību tieši šeit, Latvijā. Mērķis valdībai – simt amerikāņu rūpnīcu 10 gados vai 10 gados 10 miljardi ASV investīcijas. Pieticīgi, bet vismaz kaut kas jau būtu,” sacīja Lembergs.
Viņš pauda, ka Latvijā uzņēmumiem, ja tie izmaksā dividendes, jāmaksā valstij 25% nodoklis: “Tas ir ļoti augstu. Pirms tam bija jāmaksā tikai 10%, un tad veselai virknei ārvalstu kompāniju Latvija kļuva par peļņas centru. Labi, ja viņi piekrīt, lai viņi maksā 15%, bet lai viņiem ir izdevīgi šo nodokli nomaksāt tieši Latvijā. Uzliekot 25%, uzņēmumi pārceļ peļņas centrus uz citu valsti. Tā mēs aizveram resursus.”
Foto: Valsts kanceleja