Lembergs par ostu reformu: Ministri ostu valdēs salika savu politisko partiju līdzskrējējus un biedrus – nekas nav mainījies

Ostu reformā, ko iniciēja Jaunā konservatīvā partija, nebija nekā racionāla, intervijā “Ventas Balss” sacīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“Viņi teica, ka akciju sabiedrības valdē izvēlēsies profesionāļus. Brīvostas valde izmainītā sastāvā darbojas četrus gadus. Vai tur ir ielikti profesionāļi? Kā bija politisko partiju ielikteņi, tā viņi tur arī darbojas. Kas traucēt veikt konkursu un izvēlēties profesionāļus? Kristovskis pārstāv finanšu ministru, valdību no Jaunās Vienotības. Nu, kas viņš par profesionāli? Nomainījās tikai vara, ministri salika savas politiskās partijas līdzskrējējus vai biedrus, nekas nav mainījies,” uzsvēra Lembergs.

Viņš norādīja, ka Satversmes tiesā galvenais jautājums bija ne jau reforma, bet tas, vai Latvijas Republikā pašvaldībām ir savs autonoms īpašums, kas pie tam ir ierakstīts zemesgrāmatā, vai arī ieraksts zemesgrāmatā ir tikai izkārtne?

“Galvenais jautājums Satversmes tiesai – vai [Latvijā] ir vietējās padomes vai tomēr [valsts iekārta] ir mainījusies un mums ir demokrātiska valsts, vietējā vara un katrai pašvaldībai, pildot savas autonomās funkcijas, ir savs īpašums? Citiem vārdiem, valsts jebkurā brīdī var atņemt pašvaldībai jebkuru īpašumu jeb nodot to kādam citam valdījumā. 150 miljonu vērts īpašums nodots Brīvostas pārvaldei, viņi neracionāli to izmanto, pašvaldība saka – mēs to īpašumu paši pārvaldīsim. Satversmes tiesa pateica – nē, pārvaldīs Brīvostas pārvalde vai kāda akciju sabiedrība Rīgā. Pašvaldībai skaitās ieraksts zemesgrāmatā, bet nav īpašuma no valdījuma viedokļa. Tā ka Satversmes tiesa pēc būtības pateica, ka no 1990. gada Latvijā šajā ziņā nekas nav mainījies. Tas ir ļoti slikts rezultāts un īpaši negatīvi skar Ventspils pašvaldību, tāpēc ka, ja mēs varētu rīkoties ar šo īpašumu, mēs ar to rīkotos racionālāk, no tā pelnītu daudz lielāku naudu un to īpašumu, kas nav vajadzīgs savu funkciju veikšanai, vienkārši pārdotu,” skaidroja politiķis.

“Ja runājam par Bordāna reformu, tagadējais ministrs ir pateicis, ka tā ir pārāk sekla, nav sistēmiska un ka viņš piedāvās savu redzējumu. Ko viņš uzrakstīs, pagaidām neviens nezina. Jāgaida. ZZS ir tagadējā koalīcijā. Gan pilsētas vadībai, gan arī, protams, ZZS ir visas iespējas šo procesu ietekmēt, lai tas būtu maksimāli izdevīgi Latvijai, tautsaimniecībai un arī, protams, ventspilniekiem, jo pēc būtības tas ir visu ventspilnieku īpašums,” sacīja Lembergs.

Foto: F64