Lembergs: Ostu nodošana valstij ir atgriešanās pie PSRS modeļa; ventspilnieki nebūs ieguvēji

Ventspilij pēc ostas nonākšanas pilnīgā valsts pārziņā nāksies saskarties ar dažādām problēmām, jo ministriju pārstāvjus osta un tās attīstība neinteresēs, prognozēja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, valstij piederošajai AS “Ventas osta” būs grūti sekmīgi darboties un konflikts starp ventspilniekiem un dažādiem ierēdņiem no Rīgas tikai pieaugs.

Politiķis atgādināja, ka tāds modelis, kad osta piederēja valstij, ir jau savulaik darbojies. “Tāds darbojās Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā (PSRS) līdz 1991. gadam, kad Latvijas ieguva neatkarību. Tagad pēc 30 neatkarības gadiem Latvijas valsts atgriežas pie PSRS modeļa. Tie, kas ir dzimuši vismaz pirms 40 gadiem, tie ļoti labi atceras, kāds milzīgs konflikts bija starp ventspilniekiem no vienas puses un rīdziniekiem no otras puses,” norādīja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, PSRS pieeja bija ļoti vienkārša – ostas terminālu uzdevums ir likt pelnīt PSRS un Latvijas PSR, bet tās problēmas, kas no tā rādās Ventspilī, nevienu neinteresēja. “Nauda mums – Maskavai un Rīgai, bet problēmas jums – ventspilniekiem. Tāda bija pieeja,” uzsvēra politiķis.

Lembergs norādīja, ka tagad, kad šis balanss ir izmainīts par labu Padomju laika modelim, neesot ne mazāko šaubu par to, ka konflikts starp ventspilniekiem un brīvostas termināliem un to vēlmi nopelnīt būtiski pieaugs. “Līdz ar to būtiski samazināsies arī ventspilnieku ieguvumi no tā, ka osta ir Ventspilī. Par to man nav ne mazāko šaubu. To ir pierādījusi ostas 100 gadu attīstība,” norādīja Lembergs.

Viņš atgādināja, ka Eiropas Savienības valstīs noteicošā loma ostu attīstības modelī vienmēr ir bijusi vietējai varai, taču tagad Latvija ir izvēlusies iet citu ceļu, kas, pēc Lemberga domām, rādīs virkni problēmu.

“Ir svarīgi, lai tie, kas lemj, skatās no visām pusēm. Taču rīdziniekiem nav ar Ventspili nekāda sakara. Es prognozēju sliktus rezultātus un ne tāpēc, ka tur sankcijas, bet tāpēc, ka arī uzticība no investoru puses būtiski samazināsies. Vismaz viens investors jau ir atteicies investēt Ventspilī, jo uzskata, ka, ja tajā pārvaldes sistēmā nav pašvaldība, tad tas rada pārvaldes riskus,” sacīja Lembergs.

Viņš minēja arī to, ka apdraudētākās nozares ir izglītība, kultūra un sports, kas pirms izmaiņām ostas pārvaldē saņēma būtisku finansiālu atbalstu no brīvostas.

“Bet Linkaits ir rīdzinieks, Kariņš ir rīdzinieks, Bordāns ir rīdzinieks un viņiem ir dziļi vienalga par Ventspili,” uzsvēra Lembergs.