Lembergs: Nodokļu reforma nav sevi attaisnojusi

Nodokļu reformas ietvaros plānotais budžeta ieņēmumu pieaugums nav sasniegts, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, valsts budžeta plāns nav izpildīts un šī gada septiņos mēnešos mīnuss ir 90 miljoni eiro. “Plānotais budžeta ieņēmumu pieaugums nav sasniegts. Ņemot vērā nelielo otrā ceturkšņa IKP pieaugumu, tas rada bažas par gaidāmajiem rezultātiem šajā gadā kopumā,” atzina politiķis.

Vissliktākā situācija esot ar uzņēmumu ienākuma nodokli – plānots bija iekasēt 110 miljonus eiro, bet beigās iekasēti tika tikai 15 miljoni eiro. “Tā ir milzīga starpība. Un tā ir tā tēma, par ko es runāju, kad tika apspriesta tā saucamā nodokļu reforma, ka nesaprātīga pieeja ir attiecībā uz uzņēmumu ienākuma nodokli, un tas arī veido tā saucamo nodokļu neizpildi,” atzina politiķis.

Saskaņā ar viņa teikto ar 15 miljoniem eiro var uzskatīt, ka uzņēmumu ienākuma nodoklis kā tāds vispār neeksistē.

Tāpat valdība nav izpildījusi plānu, kas attiecas uz akcīzes nodokļa iekasēšanu. “Tur galvenais mīnuss ir naftas produktiem, arī stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum,” skaidroja Lembergs.

Viņš norādīja, ka faktiski šo situāciju uzlabo tikai viens rādītājs – ieņēmumi no dividendēm, jo valstij ir virkne monopola stāvokļa esošas kapitālsabiedrības vai arī kapitālsabiedrības, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību un kam pasaulē ir ļoti laba konjunktūra, tai skaitā AS “Latvijas valsts meži” un AS “Latvenergo”.

Tāpat ar plusu ir iedzīvotāju ienākumu nodoklis, jo darba samaksa aug ļoti strauji. “Tie, kas saņem, – ļoti jauki, bet tikpat strauji nepieaug darba ražīgums,” atzina Ventspils mērs.

Pēc viņa sacītā, šī situācija nelabvēlīgi ietekmē arī pašvaldību finanšu stāvokli.

Foto: F64