Lembergs: No dzelzceļa tīkla elektrifikācijas atkarīga Latvijas konkurētspēja

Latvijas dzelzceļa tīkla elektrifikācijas projekts ir viens no lielākajiem infrastruktūras projektiem Latvijā, ko tuvākajos gados plāno īstenot par Eiropas fondu naudu. Pagaidām projektu uzsākt traucē politiķu bažas par to, vai daudzus miljonus vērtā dzelzceļa elektrifikācija atmaksāsies. Ventspils mērs Aivars Lembergs norāda, ka tas ir izšķiršanās jautājums – vai Latvija ir daļa no starptautiskajiem tranzīta pārvadājumiem vai nav.

Apjomīgais dzelzceļa tīkla elektrifikācijas projekts pēdējā laikā izsaucis skaļas debates saistībā ar to lietderīgumu. Kā iknedēļas preses konferencē pauda Lembergs, par to runā cilvēki, kas neko nezina un nesaprot.

“Tas, ka Latvijas dzelzceļam nav elektrifikācijas tīkls visā apjomā ir nevis sasniegums, bet liela atpalicība,” sacīja Ventspils mērs, norādot, ka dzelzceļu tīklu elektrifikācija ir tendence visā pasaulē.

“Šobrīd lielās pasaules kompānijas, kas savus produktus realizē un/vai piegādā pasaules tirgiem paredzētos konteinerus paziņojušas un pieņēmušas dokumentus, kuri paredz, ka viņi izmanto “zaļo koridoru”,” atklāja Lembergs, norādot, ka to vidū ir neskaitāmi uzņēmumi, tostarp “Fiat”, “Volkswagen”, “Panasonic” un daudzi citi.

“Ja runa iet par dzelzceļu, tad šie uzņēmumi izmantos tikai un vienīgi elektrificētu dzelzceļu šo konteineru nogādei, piemēram, no Vācijas uz Ķīnu,” norādīja Lembergs, skaidrojot, ka tā ir vispārēja kustība.

“Ja Latvijas dzelzceļš nebūs elektrificēts, tad tas pārskatāmā nākotnē nevarēs pretendēt uz kravu pārvadājumiem no Ķīnas uz Eiropu, un otrādi,” pauda Ventspils mērs.

Ņemot vēra, ka šim projektam Latvijai piesaistīts Eiropas fondu finansējums, tad to neīstenojot, nauda tiktu zaudētu. Turklāt, ja Latvijas to izlems īstenot vēlāk nevis tagad, tad tas būs jādara par savu naudu un “visi citi jau sen būs mums priekšā”, pauda Lembergs, norādot, ka daudz vairāk atbalsta šo projektu kā “Rail Baltica”, kuram šobrīd devusi priekšroku valdība.

Pašlaik Latvijā ir elektrificēti 14% no dzelzceļa tīkla, kas ir ievērojami mazāk par Eiropas Savienības vidējo rādītāju – 55%. Pēc 2030.gada, kad Lietuvas dzelzceļš būs elektrificējis dzelzceļa līniju no Baltkrievijas robežas līdz Klaipēdai, Lietuvā, kas ir viens no galvenajiem Latvijas konkurentiem tranzīta nozarē, būs elektrificēti 25% kopējā dzelzceļa tīkla.

Foto: LDz