Lembergs: Latvijai jāstiprina sava sadarbība ar NATO

Krievija karu Ukrainā jau ir zaudējusi, norādīja Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāts Aivars Lembergs.

“Ja es sāku kaut ko runāt par karu, tad pirmais jautājums, ko es sev uzdotu, ir – vai to karu varēja novērst?” runājot par Krievijas uzsākto karu Ukrainā, sacīja Lembergs, piebilstot, ka Ventspilī ir ļoti daudz ukraiņu bēgļi, kuru likteņstāsti nevar atstāt vienaldzīgu.

“Šobrīd ir notikusi agresija pret Ukrainu un Ukrainas tautu, un mans skatījums ir tāds – jo ātrāk tas karš beigsies, jo izdevīgāk Latvijai. Es visu skatos caur Latvijas izdevīguma prizmu un tikai tad ģeopolitiski,” atzina Lembergs.

“Kad man pašu pirmo reizi uzstādīja jautājumu par Krievijas agresiju Ukrainā, es atbildēju, ka Vladimirs Putins un Krievija šo karu ir zaudējusi ar pirmo sekundi, un tā nevar šo karu vinnēt nevienā variantā. [..] Un tam būs ilglaicīgas sekas,” turpināja politiķis.

Vaicāts, ko no tā var mācīties Latvija, Lembergs uzsvēra: “Latvija var mācīties to, ka jāprot atvairīt jebkuru uzbrukumu tad, ja kāds pāriet [robežai] pirmo centimetru, nevis, kad pāriet 100 kilometrus. Tāpēc, manuprāt, jāmaina Latvijas sadarbība ar NATO, lai šī aizsardzība būtu tāda, ka neviens Latvijā nevar ieiet.”

Vienlaikus politiķis atzina, ka Latvija nevar viena nonākt pie šāda rezultāta, un tur ir jāprot vest sarunas ar NATO dalībvalstīm un, pirmkārt, ar ASV: “Sadarbība ar ASV būtu būtiski jāuzlabo atbilstoši Latvijas nacionālajām interesēm tādā ziņā, ka viņu kontingentam jābūt tiešam, pie Latvijas robežas ar visu moderno aprīkojumu un tehniku, un, protams, kopā ar Latvijas armiju.”

Tāpat Lembergs norādīja, ka Latvijai atrašanās NATO ir izdevīga un viņš to vienmēr ir atbalstījis: “Es personīgi atbalstīju Latvijas pievienošanos NATO, jo es uzskatu to par izdevīgu Latvijai un Latvijas tautai. Es šo viedokli no 2004. gada neesmu mainījis līdz pat šai baltai dienai.”