Elektroenerģijas tarifu pieaugumam nav nekāda saprātīga izskaidrojuma, intervijā “Ventas Balss” sacīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.
“Rīta panorāmā paklausījos ekonomikas ministri Indriksoni. Nevarēju saprast – smieties vai raudāt. No ministres konteksta sanāca, ka tarifi pieauguši, jo tīklos esot elektroenerģijas zudumi. Pēkšņi izlasījusi vai viņai kāds pateicis. Fiziku nav mācījusies, un tagad tāda atklāsme,” ass savos izteikumos bija Lembergs.
Viņš uzsvēra, ka, pirmkārt, rēķins iedzīvotājiem ir pieaudzis vidēji par 450%. Inflācija pagājušajā gadā pieauga par 20%. 450% un 20%: “Indriksone to grib norakstīt uz elektrības zudumiem pārvades tīklos. Absolūts blefs. Tam nav nekāda saprātīga izskaidrojuma. Sadales tīkliem jau nav tādu ārkārtas izmaksu. Piemēram, ja runājam par siltumu, tur apmēram 50% tarifa veido kurināmais. Ja šķelda maksāja 12 un pēc tam pēkšņi 36 eiro/m3 , tad šķelda velk līdzi to tarifu. Kas ir sadales tīkls? Tas sadala, pievada [elektrību]. Tur nekas nav mainījies. Tātad vairāk kā par tiem 20% pieaugt nevarēja, bet pieauga par 450%. Nekādas loģikas.”
“Iedzīvotāju rēķinu milzīgo pieaugumu nosaka Sadales tīkla tarifs, pieslēgumu maksa un pieslēgtā jauda. Nākamais – kam pieder Sadales tīkls? Valstij, Ekonomikas ministrijas personā! Vai tas, ka īpašnieks maina tarifu, ir būtisks vai nebūtisks jautājums? Būtisks, jo tieši skar budžetu. Ekonomikas ministrija ir akceptējusi, ka iedzīvotājiem dzīvokļos rēķini par elektrību pieaug par 450%. Savukārt Regulatoram pēc būtības var iesmērēt praktiski jebko. Viņi gan saka, ka esot samazinājuši tarifu – vairāk nekā 100 miljoni esot bijuši lieko izdevumu. Bet, ja rēķins iedzīvotājiem pieaug par 450%, tad viņi ir atstājuši vēl kaudzi nevajadzīgu izdevumu. Šis gadījums parāda valdības absolūto nekompetenci un mazspēju. Ja mēs būtu Francija, visa tauta būtu ielās. Bet Latvijā ir citas tradīcijas – virtuvē papurpinās un maksās. Protams, var jau teikt, ka Sadales tīklam pagājušajā gadā bijuši 20 miljonu zaudējumi. Bet zaudējumi rodas ne tikai, kad ir mazi ieņēmumi, tie rodas arī tad, ja ir lieli izdevumi. Viņi ir monopols,” skaidroja Lembergs.
Viņš norādīja: “Apstiprinot budžetu, ir jābūt augstai kompetencei – šajā gadījumā Ekonomikas ministrijai – un ārkārtīgi stingri jāgriež izmaksas katru gadu, tikai tad šo monopolu var noturēt kaut kādos rāmjos, jo viņiem ir tendence dzīvot maksimāli komfortabli un ērti.”