Lembergs: Eiropas Savienība nedara neko, lai risinātu jautājumu, izejot no cēloņiem un sekām

Pirmkārt, lai runātu par kādu problēmu, jānoskaidro problēmas cēloņi, kāpēc ir radusies tāda situācija, ka no daudzām valstīm tiešā Eiropas Savienības tuvumā ir tik liels bēgļu skaits.

Īsi atbildot, cēloņi ir tādi, ka ASV un lielās Eiropas valstis (tādas kā Francija, Vācija un Itālija) mēģina nodrošināt kontroli pār Tuviem un Vidējiem austrumiem, citiem vārdiem – realizē moderno neokoloniālisma politiku. Šī politika tiek realizēta absolūti savtīgās, mantiskās, finanšu oligarhijas interesēs. Tiek sagrauti stabili režīmi, to vietā netiek radīti jauni stabili [režīmi]. Vecais tiek sagrauts, un jaunu radīt viņi nav spējīgi. Līdz ar to izveidojas situācija, ka attiecīgajās valstīs notiek pēc būtības pilsoņu karš, valda anarhija, kurā normālam civiliedzīvotājam vairs nav kur īsti paglābties.

Ir jāsaprot, ja ASV un Eiropas Savienība un tās lielās dalībvalstis turpinās realizēt šādu politiku, tad vēl ir visas iespējas šo bēgļu teritorijas paplašināt. Šobrīd notikumu attīstības gaita ir tāda, ka tie, kas tās ziepes ievārīja, praktiski nav spējīgi bēgļu straumi apturēt. Turklāt bēgļu transportēšanas jautājums ir ļoti liela mēroga bizness ar miljardiem dolāru apgrozījumu gadā. Šī nelegālā bēgļu tranzītsistēma, protams, nevar notikt, ja tajā nepiedalās Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālā vara. Līdz ar to šajā situācijas saglabāšanā ir ieinteresēti ļoti spēcīgi ekonomiskie grupējumi. Man liekas, ka bēgļu problēmas risināšana varbūt jau tuvākajos gados var novest pie tā, ka Eiropas Savienība pārstāj eksistēt. Tādā veidā, kā tā eksistē šobrīd – var pārstāt eksistēt.

Latvija aktīvi piedalījās Afganistānā, Latvija aktīvi piedalījās Irākā, Latvija ne pārāk aktīvi, bet savu roku ir pielikusi pie pārējām aktivitātēm, viena daļa no tām ir bijusi zem NATO izkārtnes, un Latvijai ir veto tiesības NATO, tāpat kā Latvijai ir veto tiesības Eiropas Savienībā. Latvija šīs veto tiesības ne reizi nav izmantojusi, līdz ar to šobrīd Latvijai ir situācija, ka Latvija pļauj to, ko sēja. Ja šobrīd ir runa par to, ka 160 tūkst. bēgļu pārvietos no trim valstīm (Ungārijas, Grieķijas un Itālijas), tad tas nebūt nav pēdējais cipars, tas ir tikai sākums. Es domāju, ka faktiski šobrīd Eiropas Savienība neko nedara, lai stāvokli atrisinātu – pilnīgi un galīgi neko, lai atrisinātu problēmu. Man izskatās, ka gan Junkeram, gan Eiropas Komisijai, gan Francijai, Vācijai, Itālijai šī situācija ir vajadzīga, ka viņi uz to pelna. Nesaku, ka varbūt personīgi pelna Merkele vai Francijas prezidents, bet viņiem apkārt ir [cilvēki], kas uz to pelna, un viņiem tā situācija ir izdevīga, jo viņi pilnīgi un galīgi neko nedara, lai atrisinātu jautājumu. Šodien 160 [tūkst.], drīz miljonu vajadzēs sadalīt! Labi, sadalījāt, nāks nākamais miljons. Cik jūs miljonus esat gatavi sadalīt? Miljonu, divus, desmit miljonus? Un kas tie tādi būs, kas atbrauks?!

Visas impērijas ir sabrukušas tā dēļ, ka tās ir jutušas, ka var visatļautīgi uzvesties, ka viņiem par to nekas nebūs. Un tā visatļautība un visvarenība aizmiglo acis, nenovērtējot tādus faktorus un situācijas, kas var rasties, kas tās impērijas arī sagrauj. Viņas jau sagrauj ne no ārpuses, bet no iekšpuses, un šobrīd tie bēgļi būs katalizators, lai sagrautu no iekšpuses. Pēc tam viņi būs arī tiešie līdzdalībnieki, jo viņi jau koncentrēsies ap galvaspilsētām. Mēs jau redzējām piemēru Francijā. Pieliekat Francijas Parīzes priekšpilsētām vēl 500 tūkst. tās pašas publikas. Ka viņi visi ies bez ne kā uz Parīzes centru, uz Elizejas pili, ko viņi darīs? Šaus? Ieņems kā Bastīliju, pa akmeņiem sadalīs. Ko tālāk? Tā ir tā realitāte nākotnē.

Es pasvītroju – šobrīd Eiropas Savienība nedara neko, lai risinātu jautājumu, izejot no cēloņiem un sekām. Junkers runā par sekām, viņš nav tik dumjš, lai nesaprastu, ka jārisina cēloņa jautājums.

Eiropas Komisijā nav jārunā par uzņemamo bēgļu skaitu, Eiropas Komisijā Latvijai kā pilntiesīgai NATO valstij un Latvijai kā pilntiesīgai Eiropas Savienības valstij ir jārunā no Latvijas nacionālās drošības intereses viedokļa un jāpiespiež pārējā Eiropa un Eiropas Savienības valstis, un NATO valstis risināt šo problēmu, izejot no principa cēloņi un sekas! Un jāsauc ir pie atbildības tie, kas to putru ievārīja. Pirmkārt, tie miljoni ir jāuzņem ASV. Amerikāņiem ir jāuzņem. Kurš tad te ir ālējies visu šo laiku?

Nekas tur nav labprātīgi. Tāpēc, ka itāļi draudēja, pirmkārt, ka viņi, lūk, neaizsargās Latvijas gaisa telpu. Vācija, citi šantažēja: “Mēs jums atņemsim Eiropas Savienības struktūrfondu naudu!” Ja šādi draudi tiek izteikti, un tādi draudi ir izteikti reāli, pēdējais, kas to izteica Austrijas iekšlietu ministrs, Vācijas iekšlietu ministrs, tad, par ko ir runa, ko viņi mūs šantažē? Vācija vai Itālija, vai Austrija – ko viņi mūs šantažē? Viņi ir spēcīgi un bagāti – viņi šantažē. Es Straujumas vietā vienkārši pieceltos un aizcirstu durvis, un pateiktu: „Kamēr jūs nemainīsiet toni, man te nav ko darīt!” Kas tā par attieksmi pret mazu valsti?” norādīja Lembergs.

Savukārt, atbildot uz žurnālista jautājumu, vai bēgļu uzņemšanas jautājums varētu apdraudēt valdību, Lembergs norādīja: “Protams, ka var apdraudēt. Kā savādāk? Ja kāds taisās nodot Latvijas nacionālās intereses, ja kāds grasās pakļauties bagāto Eiropas Savienības valstu šantāžai, nekaunīgai šantāžai un draudiem, tad, protams. Un nododot Latvijas nacionālās intereses, tāda valdība nevar pastāvēt. Tad varbūt ir jārīko ārkārtas vēlēšanas.

Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas Domes priekšsēdētājs