Lembergs: Administratīvi teritoriālajā reformā ir saskatāmi politiski lēmumi, kas nav pamatoti

Līdz administratīvi teritoriālajai reformai Latvija vispār pat domās nav nonākusi, intervijā “Nra.lv sarunas” sacīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“Administratīvās pārvaldes struktūra, kāda tā ir bijusi un kāda tā ir daļēji arī pašlaik, veidojās jau pēc dzimtbūšanas atcelšanas 19. gadsimtā, kad nevis vairs muižas pārvaldīja teritoriju, bet bija jāievieš citāda pārvaldes sistēma. Šis administratīvais iedalījums ar kaut kādām izmaiņām ir bijis cara laikā, Latvijas laikā, padomju laikā, vācu laikā un atkal padomju laikā. Hruščova laikā tika ieviestas dīvainības, bet tās pēc tam tika atceltas. Savulaik, kad pie varas bija Tautas partija, es viņiem sacīju, ka viņu piedāvājumi par 109 pašvaldībām ir nepareizi. Es piedāvāju, ka jābūt septiņām republikas nozīmes pilsētām jeb, kā tagad tas sauc, valstspilsētām, un 26 rajoniem jeb apriņķiem. Un viss. Kopā būtu 33 pašvaldības. Nu tagad ir 43,” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja uz to, ka starpība ir 10 pašvaldības, kuras ir liekas: “Tie ir politiski lēmumi, kas nav pamatoti. Jo, izejot no iedalījuma, ir veidojušies novadu administratīvie centri – pilsētas. Ap tām transporta tīkli, izglītības iestādes un visu veidu serviss. Jebkuras izmaiņas tajā ir neloģiskas un nepamatotas.”

“Toreiz Tautas partija teica, ka vispār jau man piekrīt, taču tas jautājums esot aizgājis pārāk tālu. Tagad, kad bija administratīvi teritoriālā reforma, mans priekšlikums bija tas pats – septiņas pilsētas un kopā 33 pašvaldības, taču palika pie 43. Neteikšu, ka tas būtu kas traģisks. Bet ir politiski lemtas, nepareizas lietas, kuras varētu arī pielabot,” uzskata politiķis.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka nekāda administratīvi teritoriālā reforma nenotika – notika pašvaldību robežu maiņa.

“Administratīvi teritoriālā reforma ir viens jēdziens un saturs, bet robežu maiņa ir kaut kas daudz vienkāršāks un prastāks. Līdz administratīvi teritoriālajai reformai Latvija vispār pat domās nav nonākusi. Reforma nozīmē, ka pārvaldei būtu jābūt sinhronizētai starp pašvaldībām un valsti, bet mums pašlaik ir tā, ka katrai ministrijai sava pārvaldes struktūra. Pārvalde nav sistēmiska, un tā ir kļūda. Taču šodien neviens to netaisās un nav arī spējīgs kaut kādā veidā labot,” izteicās Lembergs.

Foto: F64