Lauksaimniecības tirgus centra vadītāja: Pārtikas cenām būs tendence augt arī turpmāk

Pasaules tendences liecina, ka pārtikas cenas kāpj, un arī Latvijā laiks, kad, aizejot uz pārtikas veikalu, varēja cerēt, ka kaut kas kļūs lētāks, ir beidzies, intervijā LTV “Rīta panorāmai” atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Kā skaidro Gulbe, cenu pieaugums saistīts ar tendencēm pasaules tirgū. Aug pieprasījums, taču samazinās piedāvājums. Turklāt pārtikas cenas ietekmē arī naftas cenu kāpums, jo naftas produkti nepieciešami ražošanā, pārvadāšanā, iepakojumu ražošanā.

Pārtikas cenas janvāri vidēji augušas par 7%, un tas ir straujākais pieaugums pēdējo piecu sešu gadu laikā, jo iepriekš pārtikas cenām pat bija tendence samazināties.

Viena no nozarēm, kuru tas jau skāris, ir piena produktu ražošana. Piena produktu cenas visā ES aug kopš septembra, un Latvija ir viena no valstīm, kurā bija viens no straujākajiem cenu kāpumiem, lai gan tās vēl joprojām ir starp zemākajām.

Gulbe prognozēja, ka pārtikas cenām būs tendence augt arī turpmāk, jo, piemēram, ne visi piena produktu ražotāji vēl noteikuši cenas, kas atbilst jaunajām izejvielu iepirkumu cenām.

Arī dārzeņi līdz jaunai sezonai lētāki nekļūs. Viņa gan nedomā, ka tagad varētu celties gaļas cenas, jo graudu cena ir zema, bet graudi ir nozīmīgs resurss gaļas ražošanai.

Viņa atzīmēja, ka “labais laiks, kad, aizejot uz veikalu, varēja cerēt, ka kaut kas kļuva lētāk, ir beidzies”, sacīja Gulbe.

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā (2017. gada janvārī, salīdzinot ar 2016. gada janvāri), palielinājās par 2,9 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,8 % un pakalpojumiem – par 3,1 %.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2017. gada janvārī, salīdzinot ar 2016. gada janvāri, palielinājās par 6,2 %. Cenas pieauga svaigiem dārzeņiem, sieram un biezpienam, augļiem, cukuram, sviestam, skābajam krējumam, pienam, konditorejas izstrādājumiem, cūkgaļai, kefīram, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, svaigām vai atdzesētām zivīm, jogurtam, saldumiem, šokolādei un gaļas izstrādājumiem. Savukārt lētāki kļuva kartupeļi.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,7 %. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem. Sadārdzinājās siers un biezpiens, gaļa un gaļas izstrādājumi, augļi, sviests, skābais krējums, piens, šokolāde, olas, cukurs, kafija, svaigas vai atdzesētas zivis. Savukārt cenas samazinājās augļu un dārzeņu sulām, jogurtam.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/