Latvijas Tirgotāju asociācija atbalsta iniciatīvu neaplikt lietoto apģērbu un tekstilizstrādājumus ar dabas resursu nodokli

Iniciatīvu portālā Manabalss.lv sākta parakstu vākšana par aicinājumu neaplikt lietoto apģērbu un tekstilizstrādājumus ar dabas resursu nodokli. Iniciatīvai atbalstu paudusi arī Latvijas Tirgotāju asociācija.

Iniciatīvas autore Sintija Ilstere aicina sabiedrību salīdzināt lietotos apģērbus ar ātrās modes industrijas izstrādājumiem: “Ātrā mode ir dabai daudz kaitīgāka par apģērba iegādāšanos lietoto apģērbu veikalā. Iespēja nodot apģērbu samazina atkritumus poligonos, pasargā dzīvniekus, augu pasauli un nepiesārņo ūdeni. Lai saražotu vienu T-kreklu, ir nepieciešami 2700 litri ūdens. Pērkot lietoto apģērbu, mēs ne tikai ietaupām naudu, bet arī palīdzam planētai. Jo šis apģērbs, ko nopērkat, varēja nonākt poligonā, kur sadalīšanās ir 200 gadi, un dabā tas izdala mikroplastmasu. Padomājiet: lai uzražotu vienu pāri džinsu, ir nepieciešami 10’000 litru ūdens. Nopērkot džinsus lietotu apģērbu veikalā, mēs ietaupām ne tikai naudu, bet arī dabai tik svarīgo resursu – ūdeni. Tāpēc aicinu neaplikt lietotos apģērbus un visa veida lietotos tekstilizstrādājumus ar dabas resursu nodokli.”

“Līdz ar to mēs nevairosim lietotā tekstila nonākšanu sadzīves atkritumos, kas jau tā ir milzīga vides problēma. Veicinot atkārtoto izmantošanu, pieaug arī iespēja neatbalstīt ātro modi un tās bēdīgi slaveno ekspluatācijas praksi mazāk attīstītajās zemēs, kur ražo jauno apģērbu. Šī būs arī papildus iespēja saglabāt dabas resursus. Vairosies arī iespēja nodot nevajadzīgo apģērbu, nevis izsviest to atkritumos. Daudziem svarīga ir arī iespēja iegādāties apģērbu daudzas reizes lētāk,” pauž Ilstere.

Arī Latvijas Tirgotāju asociācija atbalsta šo iniciatīvu un līdz ar to neattiecināt uz tiem ražotāju paplašinātās atbildības sistēmu. Kā norāda Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs, tas saskan ar 2023. gada 5. jūlijā pieņemto Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu, ar ko groza Direktīvu 2008/98/EK par atkritumiem, kurā teikts, ka lietotu tekstilizstrādājumu tirgotājus ir jāizslēdz no iekļaušanas ražotāju atbildības sistēmās.

Raugoties uz citu ES valstu pieredzi, kas aprakstīta biedrības “Zaļā brīvība” 2023. gadā veiktajā pētījumā “Paplašinātas ražotāju atbildības sistēmas tekstilizstrādājumiem novērtējums un rekomendācijas šķiroto tekstilizstrādājumu sistēmas īstenošanai Latvijā” redzam, ka ne Francijā, ne Nīderlandē, kur ieviestas ražotāju atbildības sistēmas tekstilizstrādājumiem, tās neattiecas uz lietotu tekstila preču tirdzniecību. Arī Lietuvā un Igaunijā šobrīd neplāno lietotus tekstilizstrādājumus aplikt ar papildu nodokli, iekļaut ražotāju atbildības sistēmā.

“Aicinām ņemt vērā EK priekšlikumus un citu ES valstu pieredzi, neapliekot lietotus tekstilizstrādājumus ar dabas resursu nodokli, neattiecinot uz tiem paplašinātās ražotāju atbildības sistēmu!” atbalsta vēstulē iniciatīvai raksta Tirgotāju asociācija. “Atbalstīsim dabas resursu saudzēšanu, ilgtspējīgu modi un ikvienu, kurš iepērkas lietotu apģērbu un apavu veikalos!”