Latvijas Bankas prezidents: Mēs laikus norādījām uz būvniecības nozares pārkaršanas riskiem

Pieprasījums pēc celtniecības pakalpojumiem aug un augs vēl, arī būvniecības cenas ir kāpušas. Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks TV3 raidījumam “Nekā personīga” norāda, ka Ekonomikas ministrija jau laikus brīdināta par būvniecības nozares pārkaršanu.

Inflācijas dinamika šobrīd jau līdzinās pirms iepriekšējās krīzes pieredzētā. Lai gan Latvijas Banka apgalvo, ka šī gada otrajā pusē tā pakāpeniski mazināsies, pastāv bažas, vai šādam optimismam ir pamats.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu būvniecības materiālu cenas palielinājās gandrīz par 18%, strādnieku darba samaksa – 5%. Līgums saka, ka Latvijas Bankas galvenais mērķis ir saglabāt cenu stabilitāti.

Atveseļošanās plāns par divu miljardu ieguldīšanu būvniecībā nevis attīstībā tika izdiskutēts arī Latvijas Bankā, norāda Kazāks. Viņš norāda, ka tieši būvniecībā cikliskās svārstības ir viskrasākās: “Vienā brīdī visi grib būvēt, un ekonomikai sabremzējoties, tā strauji samazinās.”

Vaicāts, kā šobrīd apturēt radušos pārkaršanu, Kazāks norāda uz divām lietām: “Pirmkārt, privātais sektors būvniecības apjomiem varētu pielāgoties krietni labāk, ja zinātu šos plānus izkārtotus laika asī. Līdz ar to valstij būtu jādod skaidrs redzējums, par to kas kurā brīdī tiek plānots.”

Latvijas Bankas prezidents norāda, ka šāda prasība izteikta Ekonomikas ministrijai un par to runāts.

“Ja mēs skatāmies uz pēdējiem desmit gadiem, investīciju apjoms Latvijā ir bijis salīdzinoši neliels, un tāpēc mēs nevaram noķert Lietuvu un Igauniju,” norāda Kazāks. “Ir jāveicina investīciju jauda, lai mēs varētu uzbūvēt vairāk kur tas ir nepieciešams. “Rail Baltica” ir ļoti svarīgs projekts Latvijai.”

Lai arī “Rail Baltica” būvniecība ir ļoti būtika, tomēr darbinieku trūkums ir jūtams. Kazāks norāda, ka ir “jāmācās lietas darīt gudrāk”: “Uz brīdi, kad būvniecība piedzīvo pārkaršanu, būtu gudri piesaistīt strādniekus no ārzemēm.”

Viņš norāda, ka par draudošo būvniecības nozares pārkaršanu Latvijas Banka jau laikus brīdinājusi gan Ekonomikas ministriju, gan premjeru.

Foto: Valsts kanceleja