Latvijā trūkst baltkrievu rubeļu

Pirms paša Pasaules čempionāta hokejā, kas risināsies Minskā, daudzi Latvijas hokeja līdzjutēji izmisuši skraida pa bankām un valūtas maiņas punktiem, mēģinot nopirkt Baltkrievijas valūtu rubeļus. Taču, kā izrādās, tā ir milzu problēma.

Ja zviedru kronas, Krievijas rubļus un citas valūtas iespējams samainīt pret mūsu šobrīdējo nacionālo valūtu eiro teju vai katrā bankā, tad ar Baltkrievijas rubeļiem situācija ir daudz sarežģītāka. Daudzas bankas piedāvā veikt bezskaidras naudas norēķinus, taču nopirkt taustāmu rubeli bankās nevar.

„Banka Citadele nepiedāvā iespēju pirkt un pārdot Baltkrievijas rubeļu, ņemot vērā politisko situāciju, kā arī ierobežojumus šīs valūtas apgrozījumā. Tādēļ ceļotāji var izmantot klasisko varantu, dodoties uz Baltkrieviju ar dolāru vai eiro valūtu, mainīt to uz vietas,” iesaka Citadele korporatīvo komunikāciju vadītāja Baiba Ābelniece.

Savukārt SEB bankas Finanšu tirgus pakalpojumu vadītājs Andris Lāriņš NRA.lv teic: „Mēs pamatā mudinām klientus, lai ērtības un drošības labad ikdienā arvien vairāk lietotu maksājumu kartes. Arī ceļojumā ērtākais veids, kā paņemt līdzi naudu ir maksājumu karte. Protams, ne visur un vienmēr pasaulē karšu apkalpošana darbojas visaugstākajā līmenī, bet jo vairāk cilvēki lietos kartes, jo vairāk šis pakalpojums būs pieejams. SEB bankā Baltkrievijas rubeļus piedāvājam tikai pārskaitījumiem. Ikdienā pieprasījums pēc šīs valūtas norēķinos nav liels un pieprasījums pēc banknotēm ir vēl mazāks. Līdz ar to skaidras naudas pakalpojums netiek piedāvāts, ņemot vērā ar banknošu uzturēšanu un inkasāciju saistītās izmaksas un ļoti mazo pieprasījumu. Saistībā ar hokeja čempionātu Baltkrievijā neesam novērojuši būtisku intereses pieaugumu, jo klienti jau savlaicīgi bankas mājaslapā var apskatīt mūsu bankas piedāvāto valūtu sarakstu.”

Arī citas bankas atbild līdzīgi, norādot – baltkrievu rubeļus pērkat Baltkrievijā, vai izmantojat norēķinu kartes. Par kartēm gan jāteic, ka daudzviet Minskā ar tā norēķināties nevar Kā piemēru var minēt arī megaklubu Titāns, kurā trīs vakarus iemājos latviešu krodziņš Minskas Baltie Krekli. Un arī pie naudas maiņas punktiem noteikti veidosies milzīgas rindas.

Mazliet, bet tikai mazliet labāka situācija ir ar valūtas maiņas punktiem. Zvanot un vaicājot, vai var iegādāties Baltkrievijas rubeļus, apstiprinoši atbildēja tiki divos – Tavex un Marikā. Taču jau uzreiz atskan brīdinājums, ka Baltkrievu rubeļu nav daudz, un tos būtu vēlams iepriekš pasūtīt.

„Visās Tavex filiālēs ir iespējams iegādāties Baltkrievijas rubeļus, bet ņemot vērā ļoti lielo pieprasījumu pirms hokeja čempionāta, dažreiz rodas situācijas, kad kādā filiālē uz vietas nav pieejams nepieciešamais valūtas daudzums, bet vienmēr ir iespēja pasūtīt šo naudas summu, par saņemšanas datumu vienojoties ar Tavex darbinieku,” Neatkarīgajai teic Tavex ārvalstu valūtu un dārgmetālu tirgus līderis Jānis Astičs. Viņš arī piebilst: „Jau aprīlī pieprasījums pēc Baltkrievijas rubeļiem bija trīskāršojies. Baltkrievijas rubeļi Latvijā ir grūtāk pieejami, jo šo valūtu nav iespējams ievest Latvijā pāri robežai neierobežotos daudzumos.”

Ludmila Glazunova