Kučinskis: ES attiecības ar Lielbritāniju varēs pielīdzināt attiecībām ar Norvēģiju un Šveici

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) uzskata, ka pašreizējais “Brexit” sarunu rezultāts Eiropas Savienībai (ES) ir ļoti labs.

Kā zināms, Eiropas Savienība atbalstījusi Lielbritānijas vienošanās projektu par izstāšanos no savienības, kas nozīmē, ka jau šomēnes varētu notikt dokumentu parakstīšana.

Intervijā Latvijas Radio Kučinskis norādīja, ka “Brexit” vienošanās projektu vēl jāakceptē Lielbritānijas parlamentam, Eiropas Parlamentam un visām 25 ES valstīm. “Tad, protams, ir jautājums, vai Lielbritānija to izdarīs. Ja viņi to izdarīs, tad tas būs labs rezultāts,” izteicās premjers, piebistot, ka šīs attiecības ar Lielbritāniju varēšot pielīdzināt attiecībām ar Norvēģiju un Šveici.

“Tas nenozīmē, ka Latvijai un citām valstīm nav jābūt gatavam B scenārijām, kas ir ļoti slikts scenārijs,” piebilda Kučinskis.

Kā ziņots, provizorisku atbalstu šim dokumentam pirmdien Briselē atbalstīja arī 27 Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri.

Līgumā izdevies atrisināt arī Ziemeļīrijas un Īrijas robežproblēmu. Uz robežas netiks izvietoti muitas posteņi vai citi šķēršļi, taču nesniedz komentārus, kā plānots nodrošināt preču un iedzīvotāju kontroli starp abām valstīm.

Dokumentā arī paredzēts 21 mēnesi ilgs pārejas periods pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka nākamā gada 29. martā, kura laikā Apvienotajai Karalistei būs jāievēro ES tiesību normas. Saskaņā ar tā dēvēto sarunu direktīvu Lielbritānijai šajā laikā būs jāturpina ievērot ES tiesību normas gluži tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izņēmums būs tikai tas, ka britu politiķi un diplomāti vairs nevarēs piedalīties kopīgo Eiropas lēmumu pieņemšanā.

Lielbritānija, izstājoties no ES, samaksās aptuveni 39 miljardus mārciņu (45 miljardus eiro).

Foto: Valsts kanceleja